titiatatraban
Men
 

 

Fotk 2009

Laosz

Vietnm

Kambodzsa

Fotk 2008

Laosz

Vietnm

Kambodzsa


 

 
Laosz

Laoszrl ltalban

Trtnelme

  

   Luang Prabang

  

  Pak Ou

  

 Ban Xang Hai

  

 

 
Vietnm

Vietnmrl ltalban

  Trtnelme

 

Hanoi

  

Halong bl

   

Hu

   

Danang

  

Hoi An

My Son

   Saigon

 

 
Kambodzsa

Kambodzsrl ltalban

   

Trtnelme

  

Phnom Penh

  

Siem Reap

 Angkor

Tonle Sap

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Hinduizmusrl

 Brahmanizmus /Hinduizmus/

 
A hinduizmus gyakorlatilag definilhatatlan, a trtnelem sorn dinamikusan fejld vallsi rendszer, amely napjainkban is alakul, formldik. A keresztnysg s az iszlm utn a harmadik legnpesebb vallsi formci, a vilgon tbb, mint 900 milli ember vilgnzett kpezi.
Lnyege nem isteni kinyilatkoztatson alapul, hanem a rendkvl differenciltan rtegzdtt indiai trsadalmi rendszer sajtos kpzdmnye.
A hinduk sidk ta ugyanazon nvvel jellik a vallsuk alapjul szolgl elvet, magt az egyetemes hindu vallsrendszert: Szantana Dharma az. „rk Rend” vagy „rk Trvny”. Klnfle, egymstl igen tvolinak tn hitrendszereknek, gyakorlatoknak s szent rsoknak a gyjtneve, amelynek alapvet vilgnzett a Szantana Dharma hatrozza meg
Brahmanizmusrl az i.e. els vezred kezdete ta beszlhetnk, a monopolhelyzetbe kerlt papsg (brahmank) szleskr trsadalmi szerepvllalsnak megjelenstl. A sz az indiai papok kasztjnak (brahmank) nevbl szrmazik, s nem Brahm isten nevbl, mint azt korbban feltteleztk. Hasonlan a lmaizmushoz, amely azokat a buddhistkat jelli, akiknek lmk a papjai.
A hinduizmus fldrajzi eredet sz, az szak-Indit elznl muszlimok az Indus-vidk lakit neveztk hinduknak, a folynv perzsa alakjbl kpeztk a nem iszlm hit lakossg nevt. Tgabb rtelemben az i.e. 3.vezredbeli, az rjk megjelense eltti vallsi formcikat is a hinduizmus megnyilvnulsaknt rtelmezhetjk , szkebb, a fogalom mai rtelmben azonban csak akkortl, amikor az slakk ltal hirdetett vallsi (autochon) elkpzelsek sszeolvadtak az upanisadok llekvndorlst s megvltst hirdet tanaival, illetve a brahmank kivltsgos helyzetnek elismersvel.
A hinduizmus gyjt nv, ami magban hordozza a vdikus vallst, a brahmanizmust, a tantrizmust s az indiai loklis vallsokat is. Az indiaiak br hasznljk a ‘Hindu’ kifejezst, vallsi hovatartozsukat annak alapjn hatrozzk meg, hogy kit tekintenek a legfbb istennek. A kt legnagyobb vallsi csoport a visnuitk (vaiya vagy vaiva) – azaz Vinu isten kveti, illetve a sivaitk (aivk) – azaz iva isten kveti.
A tan
A hindu vallsrendszer nem kinyilatkoztatott valls, fejldse vezredeken keresztl nyomon kvethet a legrgebbi totemisztikus, fetisiszta hitek megjelenstl, napjainkig. A fejlds nem egysges. A klnbz vltozatok, gazatok s szektk egyms mellett, egymst tolerlva fejldtek, gy kialakult, minden hv szmra ktelez s elfogadhat dogmatikja nincs.
A sokflesg s a vltozatossg alapja az az egsz hitrendszert that nzet, hogy a vgs "egy" a hvtl fggetlenl ltez valsg, a hozz val utak, a megkzelts msodlagos. Hveitl nem kveteli meg azonban egy tlvilgi, mindenhat-teremt s a trtnelem sorn megtestesl lny tisztelett (Keresztnysg, Iszlm, Zsid valls) , sem pedig, hogy megtagadjk azt (Buddhizmus). Az egyn dnti el, vajon ateista teista vagy panenteista kvn-e lenni. Nincsenek egysges, hatrozott elmletek a vilg kialakulsrl, a llek lnyegrl vagy ms, nyugaton vitatott metafizikai krdsekrl.
A hindu pantheon megszmllhatatlan istenei a mitolgik klnbz vltozataiban eltr, nmaguknak is ellentmond tulajdonsgokkal rendelkeznek, istenek s istennk egyik vltozatban jsgos s gondoskod, msikban vrengz s pusztt alakot lthetnek.
A hindu valls nem egy olyan kert, amelyet kertszek hoztak ltre, s utdaik vszzadokon keresztl gondoztak, poltak, alaktottak, hanem buja dzsungel, amelybe gondolkodk, szentek s prftk megprbltak svnyeket vgni.
A hindu filozfusok a Dharmt, illetve a Karma trvnyt, mint a vilg felett ll legfbb princpiumot tekintik elsdlegesnek, szemben a Visnut vagy Sivt, mint a mindenben jelenlv s megnyilvnul legfbb urat imd istenhvkkel. Az ellentt azonban csak ltszlagos. A hinduk nem hisznek abban, hogy ltezik - ltezhet - olyan koherens metafizikai rendszer, amely nmagban kpes lerni a vilg teljessgt.
A Dharma mint vilgtrvny
A hindu valls kveti vallsukat, a hinduizmust, a Dharma (valls) elnevezssel illetik. A Dharma egyetemes, a mindensget that vilgtrvny, amelyhez minden lteznek igazodnia kell, legyen az l, lettelen vagy isteni eredet a vilgegyetemben. A Dharma nem keletkezik, nem mlik el, rktl fogva ltezik s rkk ltez is marad, eredete a vgtelenbe vsz. tfogja a termszeti trvnyek rendszert s az ember esetben erklcsi ktelezettsgg vlik. Visnu a vilgkorszakok lgres terben lmodja jra a vilgot, amelynek minden ltez atomja mr keletkezsekor (Brahm teremtse utn) a Dharma trvnyt fogja kvetni. A taohoz hasonl, de attl knyszert erejben klnbz sprincpium, amelynek nem a tanulmnyozsa hozza meg az dvzlst a kivlasztottak szmra, hanem egyntl fggetlen knyszert er a vilgegyetemben. A dharma a termszeti trvnyeket, az ember erklcsi trvnyeit s a vallsi elrsok bonyolult rendszert szablyozza. A Dharmnak ellen lehet szeglni, hiszen az ember szabad akarattal megldott lny, de akkor szembe kell nznie a negatv kvetkezmnyekkel, amelyek elbb vagy utbb teljes bizonyossggal bekvetkeznek. Erklcsi szempontbl a Dharma nem csak ltalnos emberi, etikai vagy ritulis elrsokat tartalmaz az egyn letben kvetend cselekedetekrl, hanem a mlyen differencildott trsadalmi rtegek (kasztok) szmra klnleges, csak rjuk vonatkoz rendelkezseket is elr, st ezek az elrsok mg letszakaszok szerint is eltrhetnek.
A Karma mint cselekvs
Ha a Dharmt, mint a vilgegyetemet tszv hlt kpzeljk el, amelyhez minden ltez ktelez rvnnyel kapcsoldik, gy a Karma mint tett s cselekvs, a hlra felfztt ltezk klcsnhatsa, amely az ok okozati sszefggsek vgtelen lncolatt hozza ltre. A klcsnhatsok sokflesge nem valami ftumszeren hat, megmsthatatlan felsbb akarat kvetkezmnye, hanem a ltez kzvetlen cselekvsnek s elz cselekedetei jutalmnak vagy bntetsnek eredje. Sors teht abban az rtelemben, hogy dntsi helyzeteink bizonyos elzetes felttelek szerint alakulnak, azonban ezekben a helyzetekben mindig megmarad a vlaszts szabadsga, amellyel lve az ember alakthatja lete folyst. Mivel az elkpzelhetetlenl sok llny, amely vilgunkat lakja, az rktl fogva ltez „llek” egy bizonyos megnyilvnulsi formja, a j s rossz cselekedetek szma szinte vgtelen. Az eredend Karma, az sanyag (prakriti) els rezdlse, cselekedetek lncolatt hozza ltre a klnbz ltfokozatokon keresztl. Az „l” e ltfokozatok egyre magasabb szintjein haladva tapasztalja meg a teljes Ltezst, ismeri meg a Mindensget. Erfesztseket tesz, karmja szerint l, lzad vagy beletrdik sorsba, de lelke visszavgydik az rkkvalsgba.
A llekvndorls
A llek rkkval, a test tmeneti. A llek tja a ltformk megismerse, az ntudat tkletestse a dharmnak megfelel tettek ltal. A llek tja teht a dharmtl veznyelt jjszletsek tja. Az l tjnak tkletesedst a Dharma biztostja, vagyis az „rkrvny Vilgtrvny” egyre tisztbb megismerse.
Az rktl fogva ltez llek (atman) szntelenl jrja krforgst (szanszra) a ltformk millirdjai kztt, jjszletseinek anyagi minsge elz tetteinek jutalma vagy bntetse. A llek nem sznik meg s nem keletkezik, a nagy vilgkorszakok vgn az anyagi semmi llapotban is megmarad, s az j anyagi vilg ltrejttekor testesl meg.
A krforgs clja a mindensg teljessgnek megismerse, a ltezs minden aspektusnak tlse. A hindu filozfusok s hittudsok annak fggvnyben, hogy ateista, teista, vagy panenteista iskolt kpviselnek, eltr vlaszt adnak arra a krdsre, hogy a szanszra ciklusbl milyen mdon lehetsges a szabaduls, ltezhet-e a teljes megismers, vagy hogy ennek elrsekor mi trtnik a llekkel. A Dharma tisztelete, betartsa s megrzse szksges, de nem elgsges felttele a szanszrbl val kiszabadulsnak. A lelki, szellemi s testi lemondsok (jgk), vallsos hit s ldozatok (bhakti), a j cselekedetek s rtusok (karma-jga), vagy a megismers tja (dnyna) mint lehetsg ll a hv rendelkezsre, hogy egyesljn a „vgs valsggal”.
A kasztok s trvnyek
A Dharma trvnye az sszessgben rendezett vilgegyetem vezrl fonala, amely az embert mint trsadalmi lnyt is pontosan krlhatrolt feladatokra kszteti. Ezek a feladatok nem vlaszts, hanem rklds (beleszlets) tjn kerlnek kiosztsra, az sidktl fogva kijellt szablyok szerint. A trsadalom rtegei, a kasztok, szigoran elrjk tagjaik szmra azt, hogy mit tehetnek s mit nem a vallsi ritulis megnyilvnulsaikban, a munkban, hzassgban, tkezsben s a legegyszerbb mindennapi tennivalkban.
A legfelsbb kaszt a brahmank (papok) kasztja, akik a legnagyobb mrtk szellemi s erklcsi tisztasguk miatt a legkzelebb llnak az istenekhez.
Az utnuk kvetkez kaszt a harcosok kasztja (ksatrijk) akik a fennll trsadalmi rend vdelmt ltjk el, szmukra bizonyos elrsok mdosulnak (pl. a hs fogyasztsa engedlyezett).
A harmadik kaszt a dolgozk (vaisjk) kasztja, elssorban a gazdasgi tevkenysgeket folytatk tartoznak ebbe a krbe, az ipar, kereskedelem, fldmvels s az llattenyszts terletein dolgozk.
Ez a hrom fels kaszt jogosult a vdk tanulmnyozsra, az ez alatt ltez kaszt tagjai alantas foglalkozst znek, szolglnak a fels hrom kaszt szmra (sdrk).
A ngy kaszton kvl esk az (asprisjk), rinthetetlenek. k tiszttalan mestersget folytatnak, mint pldul az utcaseprk, WC-tiszttk, vagy a tolvajok. Az emltett kasztok szmtalan alcsoportra bonthatk, a hindu trsadalom rtegzdse szempontjbl tbb ezer kasztrl beszlhetnk. Az azonban, aki nem hinduknt szletett, az sszes kasztbelihez kpest alacsonyabb helyet foglal el a vilgban, nincsenek besorolva, nem kaptak eredend, rjuk nzve ktelez trvnyeket.
Az ortodox hindu iskolk a kasztok tagjait szinte mint eltr fajokat tartjk szmon, akiknek br vannak azonos tulajdonsgaik, m jogaik s ktelessgeik szempontjbl alapveten eltrnek egymstl.
A kasztrendszer Indiban a mai napig fennmaradt s mig a trsadalom gerinct alkotja. Amg az eurpai kultrkrben a valls- s llamrendszerek, valamint a pnzgyi hierarchikus rtegzdsek szerint tagozdtak a trsadalmak, addig Indiban szigor, vallsi, rkletes szablyok szerint, amelyben a gazdagsg, a hatalom msodlagos. gy a magasabb kasztok tagjai lehetnek szegnyek, az alacsonyabb kasztbeliek gazdagok. A vagyoni helyzet nem befolysolja az egynre kiszabott Dharmt, amely rktl fogva ltezik. Mivel a kasztrendszerhez val tartozs nem kinevezs krdse, hanem csak beleszletni lehet, s a hindu trvnyek kasztra s szemlyekre szabottan adottak, a hinduizmus sajtosan indiai jelensg, gy ilyen szempontbl nem vilgvalls. Trt tevkenysget sem folytat.
A mitolgiai felfogs az Egyetlen Isten megsokszorozdsaknt rtelmezi Brahm szletst, amikor Visnu kldkbl ltuszlevlen megjelenik a teremt Brahm, aki a vilg dolgait hivatott megteremteni.
Az id Brahm letnek folyama, amely egymsba gyazott ciklusok sorozatbl ll. Hossza szz Brahm-v, ami 311 040 000 000 000 emberi vnek felel meg.
Brahm egy napja a nappalbl s az jszakbl ll. Az let csak Brahm nappalai alatt lehetsges, ennek vgn bekvetkezik a vilgvge, amely azonban csak egyetlen vilgrendszert rint, itt is csak az emberek lakta fldet, az alvilgot s a menny als rtegt. Ezutn hossz Brahm-j kvetkezik, amelynek vgn elkezddik az j vilg teremtse. A Brahm-nappal, a kalpa (ain), ezer vilgkorszakot (csatur-juga) foglal magba, amelyek idtartama 4 320 000 emberi v. A nagy vilgkorszakok kisebb rszekre (jugk) bonthatk:
  • Krita-(Satya)juga = 4 800 istenv, 1 728 000 emberi v
  • Trt-juga = 3 600 istenv, 1 296 000 emberi v
  • Dvpara-juga = 2 400 istenv, 864 000 emberi v
  • Kali-juga = 1 200 istenv, 432 000 emberi v
A jugk hajnalokra, nappalokra s alkonyokra oszthatk, a nappalok s alkonyok hossza a teljes juga mintegy egytizedt teszik ki. Mi most a jelenlegi Brahm letnek msodik felben, egy kali-juga hajnaln vagyunk. Maga a kali-juga idszmtsunk eltt 3102. februr 18-n kezddtt Krisna hallval, a tulajdonkppeni kali-juga (nappal) idszmtsunk szerinti 32899. vben veszi kezdett.
A Krita korszakot a jog, az igazsg s az erny jellemzi, de a korszak vgn mr feltnik a rossz, a gonosz is. A tovbbi korszakok fokozatos erklcsi romlsa - dacra a korszakonknt esetleg tbbszr is megjelen Visnu megtesteslseknek - mr megllthatatlan. Visnu utols megtesteslse utn, amikor majd lfej harcosknt (Kalki) felveszi a harcot a gonosszal, a fldn megsznik az emberi let, s egy jabb Krita-juga veszi kezdett.
Amikor egy Brahm lete letelik, Siva elpuszttja a vilgot. Ekkor a teljes vilg, az sszes rtegvel egytt megsemmisl, visszaalakul differencilatlan sanyagg. Ebbl a nyugalom hossz idszaka utn j, romlatlan univerzum keletkezik.
A vilg mindenkori erklcsi llapota teht egyfajta szksgszersg kvetkezmnye, a gyakorlatban az id, a korszak az, amely megszabja az erklcs mibenltt. Els ltsra gy tnik, hogy a jugk trvnye a szabad emberi cselekvs ellen hat, azonban az emberi akarat (iccsha) s a megklnbztets kpessge (vicsaksana) lehetv teszi szmra a produktv dntst a helyes lethelyzetek kialaktsra. A hinduk gy tartjk, hogy a hanyatl korszakokban az istenek klnsen j oldalukat mutatjk az emberek fel, hiszen tudjk, hogy helyzetk nehz.
A korszakokon bell, amgy is elfordulnak klnsen knyrletes idszakok (mrtk), amely alatt vgrehajtva bizonyos cselekvseket, az sikerrel kecsegtet. Ezeknek az idszakoknak a pontos kiszmtsa a hindu asztrolgia feladata. Az asztrolgiai kalendrium (pancsngam) tjkoztat a hold llsrl, a tel vagy fogy hold egy tizentd rszrl, a ht napjrl, az asztronmiai konstellcik sszhatsrl, de a hossz tvon vrhat idjrsrl, a politikai stabilizcirl, a szomszdos llamokkal fennll bkrl, illetve olyan konkrt gazdasgi-piaci krdsekrl is, mint az lelmiszerek ra.
A hinduizmus forrsai
A hinduizmus alapvet forrsai a vdk (Vda, azaz tuds). Nem egy ember alkotsa, hanem vezredek sorn formld hitttelek sszessge, amely kiegsztseivel (brahmank s upanisdok) hatalmas mennyisg ismeretanyagot, vallsi elrst, filozfiai tzist tartalmaznak. A kutatk i.e. 1500-i.sz. 1500 kztti idszakra datljk a teljes m ltrejttt. A vdk a teistk szerint isten (isvara) kinyilatkoztatsai, ebben hasonlt a bibliai szvetsg vallsos megtlsre, azonban rszei valjban idben tvoli korszakokban jttek ltre s egymstl eltr, st egymsnak ellentmond elkpzelseket is tartalmaznak. Az ateista mimnszszk szerint a Vda rktl fogva ltez szubsztancia, az ateista sznkhjk szerint azonban nem rktl fogva ltezik, mgis minden vilgban egyformn jelen van, mivel az rktl fogva ltez llek emlkszik rjuk, s tmenti korrl korra a Vdk szellemisgt. A panenteistk a mindent that sanyag (prakriti) els megnyilvnulsaknt, leheleteknt, mint dallam, harmnia tekintenek r.
A vdk ngy f rszbl (szanhit) llnak:
  • Rigvda - 1028 himnuszbl ll gyjtemny
  • Szmavda - Az ldozati szertartsok elkszleteinek nekei
  • Jadzsurvda - ldozati szertartsok kzben mondott nekek
  • Atharvavda - "Varzsnekek"
Ezeket kiegszti a brahmank gyjtemnye, amelyben az ldozati szvegeket magyarzzk meg, illetve az upanisadok, amely a vdkhoz kapcsold filozfiai rtekezsek gyjtemnye. Az upanisadok legtbb rsze az i.e. VII-V. szzadban jtt ltre, mint a Vdk utols fejezetei. A Vdantknak ( „A Vdk sszefoglalsai”-nak) is nevezett szvegek eltrnek az eredeti Vdk hangvteltl, a ritulis ldozatokkal kapcsolatos krdseket mr filozfiai trgy gondolatok vltottk fl. Az upanisadok 108 fejezete a hinduizmus ksbbi filozfiai alapjait teremtette meg.
A vdkat csak a legfelsbb ngy kaszt tagjai tanulmnyozhatjk, illetve a brahmank magyarzhatjk.
A vdkhoz jrulnak mg a szent hagyomny (szmriti) szvegei, amelyek tartalmazzk a legklnflbb tudomnyok sztrit, (vezrfonalak) s ssztrit (tanknyvek). Szmritinek szmt a hinduk kt leghresebb eposza, a Ramajna, s a Mahbhrata is.
A Ramajna Visnu egyik avatrjnak (megtesteslsnek),Rmnak harct mesli el a felesgt elrabl gonosz dmonkirly Rvanval, mg a kzel hromszzezer verssorban lert Mahbhrata Bharata kirly leszrmazottainak harcait, viszontagsgait, testi s lelki gytrdseit nti klti formba. Ez utbbi eposzt az teszi klnsen fontoss, hogy tartalmazza azt a legtbbszr kln kezelt filozfiai tankltemnyt, amelyet (tvesen, de rzkletesen) a „Hindu Biblinak” neveznek. Ez a klti bett a Bhagavad-gta, azaz a „Magasztos szzata”, amelyben Visnu nyolcadik avatrja Krisna elmagyarzza Isten, a vilg s a llek lnyegt.
A kt eposzon kvl jelents forrs a 18 purna. A Purna sz jelentse „si” s elssorban a vdikus rsok metafizikai, transzcendentlis eredmnyeit foglaljk ssze, elssorban isten inkarncii s hveinek cselekedetei kr ptve. Tizennyolc f Purnt klnbztetnk meg, amelyek kzl hat Visnuval, hat Sivval, hat pedig Brahmval foglalkozik. Krds-felelet formban rtk ket. A legismertebb s legkiforrottabb Purnnak a Bhgavata Purnt vagy ms nven Srmad-Bhgavatamot tartjk, amely a llek tkletestsnek mdszereirl tant.
Filozfiai iskolk
Az ortodox hindu hagyomny hat darsant ismer el, amelyek alapveten eltr mdon rtelmezik a vilgot s annak jelensgeit:
  • Karma-mimnsz - eredetileg vallsi ritulk vgrehajtsval kapcsolatos tanulmnyok, melynek szablyait Dzsamini (i.e. 300 krl) hozta ltre, majd az i.sz. 700. krl nll filozfiai ramlatknt lt tovbb a hagyomnyokban. A llek vals mibenltt elemzi. Tagadja az rkk ltez, mindenhat isten megltt, az egyetlen vezrl elvnek a Dharmt tekinti.
  • Vdnta - A vdk vge, amely a mr emltett upanisadok vgs cljt taglalja. F knyve a Brahmasztra,amely sokszor ktrtelm, talnyos, aforizma jelleg szvegeivel a legklnflbb nzetek s istenrtelmezsek alapjt kpezi. Megtallhatk benne az isten-llek-anyag hromsg elmlete csakgy, mint az isteni emanci (tulajdonkppen panenteizmus, a mindensg isten kisugrzsa) s olyan jelleg illzielmlet is, amely szerint a vilg illzi, valjban csak Isten ltezik.
  • sznkhja - A vilgalapelvek rendszerezett gyjtemnye, amely szmba vette (szankhja a.m. szm) a Minden Egytl szrmaztatott elmleteket. Az i.sz. V. szzadtl a sznkhja letisztult, elvetette a monisztikus ltfelfogst, s elsdlegesen a megismersre kpes individuumok, nll lelkek ltezst tantotta, amelyek az anyagi vilgtl elszakadva kpesek megismerni az anyagtl fggetlen rkltet. Az elsdleges vezrl elv, a mimszhoz hasonlan, itt is az rk Trvny.
  • Jga (a.m. megfeszts, edzs) - A meditci gyakorlati megvalstsnak sztrja, a szankhjval rokon eszmei alapokon, amely br elismeri az isten ltezst, de szerinte a vilg trtnseire istennek nincs befolysa.
  • Njja (a.m. logika), vilgnzetileg a Vaissikval rokon, dialektikus logikai rendszer.
  • A Vaissika  termszetfilozfiai vizsgldsokat tartalmaz, amely a kategorizlt ltezkben fellelhet klnbsgeket s azonossgokat trja fel. Kilenc egysget (szubsztancit) klnbztet meg, ezek a ngy atomi elem (fld, vz, tz, leveg), a hrom mindent that entits (az ter, a tr, s az id), a lelkek sszessge, valamint a lelkekhez kapcsold atomi "gondolat-szubsztancia".
A hindu vilgkp s pantheon
 A purnk a vilgrendszert egy fldkorongknt kpzelik el, amelynek kzppontjban a Mru hegy ll. A fld alatt szellemek s dmonok laknak, ide kerlnek a gonosztevk s itt van a hindu pokol. A fld felett egymsra rtegezett vilgok, az istenek s szellemek lakhelyei vannak. A vilgrendszert burok veszi krl s vgtelen szm hasonl trsval, idtlen idk ta lebeg a vilgegyetemben.
Az upanisadok ta az istenek rangsora s jelentsge a mitolgikban folyamatosan vltozott, ma a hindu pantheon els helyt a trimurti, azaz a hrom isten: Visnu (a megtart), Siva (a pusztt) s Brahma (a teremt) foglalja el.
A vdikus istenek tisztelete is megmaradt, gy Indra, az istenek kirlya, vagy Varuna, Agni (a tzisten) s Mitra sem vesztettek jelentsgkbl. Ezek az gymond msodlagos istenek megfelelnek a nyugati hitvilg "angyalainak", tbbnyire egy bizonyos gyrt, dologrt, cselekedetek vgrehajtsnak sikeressgrt felelnek (pl. az elefntfej Gansa ). Emberfeletti kpessgekkel brnak, m ugyangy alvetettjei a Dharma, a Karma trvnyeinek, s cselekedeteiktl fggen akr alantasabb, esetleg emberi formban szlethetnek jj. Az ezernyi dmon (rksaszk), a tbb szz isteni, vagy isteni tulajdonsgokkal felruhzott lny, aszkta, brahmana, az indiai vallst rendkvl sokszn formciv teszik, gy szinte addik a mitolgiai tankltemnyek s csods elbeszlsek hatalmas mennyisge.
A hrom fisten mgis klnleges helyet foglal el a mitolgiai rangsorban, mivel nemcsak egyfajta uralkodszerep jutott szmukra, hanem minden lnyhez hasonlan, dharmjukat teljestik be, amely a legmagasabb szint Dharma, a vilg egszre kihat kvetkezmnyekkel. Ennek megfelelen rtkelik szerepket a legklnflbb vallsi irnyzatok, szektk s filozfiai iskolk is, st, tbb iskola a "minden egy" elve alapjn egyazon vgs valsgot ltja bennk, amelynek a hrom megszemlyestett isteni lny csak ms-ms megnyilvnulsa.
Visnu a Vdkban mg kevss elkel istensg volt, jelentsge az vszzadok sorn egyre ntt, ahogy klnfle hskkel s istensgekkel azonostottk. A vilg fennmaradsa felett rkdik, az emberisg erklcsi tisztasgrt felel s veszly esetn, a romls idszakaiban megtesteslsei (avatrk) tmutatst nyjtanak a trsadalmak fennmaradshoz. Ezek a megtesteslsek a kvetkezk voltak: hal, teknsbka, vadkan, ember-oroszln, trpe, Parasurma (balts Rma), Rma s Krisna. A jvben, a jelenlegi vilgkorszak vgn mint Khalki, a lfej istensg fog megtesteslni, hogy felvegye a harcot a gonosszal.
Visnu az rkk ltez megtart, aki a nagy vilgkorszakok (jugk) kztt emlkszik az sszes llekre vonatkoz karmikus elrendelsre, meglmodja az j vilgot, annak minden megnyilvnulsval egytt s vigyz annak rendjre.
Ltrehozza (kldkbl kihajt ltuszlevlen) Brahmt, a teremtt, aki fizikailag teremti meg a vilgokat, a krforgsban a lelkeket fizikai testtel ltja el, s mint demiurgosz, ptmesterknt felfzi a sorsokat az rk Vilgtrvny mindent that szvetre. Brahma dharmjt teljestve visszavonul az rkltbe, vrva jabb jelensre.
A trimurti legproblmsabb s leginkbb vitatott alakja Siva, a pusztt, aki a vdikus Rudra termszetisten utdjaknt, kezdetben mint a betegsgek terjesztje s a pusztts istene, de mint a nemzer megszemlyestje (linga -phallosz- kpben tisztelt isten) is megjelenik. az, aki mrhetetlen aszketizmusval szellemi lnny vlva, a vilgegyetem szvedkt uralja s brmikor kpes felbontani azt. Dharmja a pusztts, aki a nagy vilgkorszakok vgn megsemmisti a mindensget, hogy Visnu majd tiszta lapokkal jjteremthesse azt.
Ahogy Visnut, gy Sivt is sok hindu a legfbb istennek tartja, gy Indiban kt vallsi prt vetlkedik egymssal: a visnuitk s a sivaitk. A nagyfok vallsi tolerancia termszetesen nem engedi meg, hogy les trsvonalak, hbork szabdaljk a vallsrendszert, a klnbsgek elssorban a vallsfilozfiai iskolk eltr rtelmezseiben jelennek meg. Visnu- s Siva-templomok szzval tallhatk minden nagyvrosban, mg Brahmnak ezzel szemben csak kt vagy hrom templomot szenteltek egsz India-szerte, utalva arra, hogy Brahma "csak" meghatrozott feladatokat lt el, nincs kihatsa mindenkori letnkre.
A legnagyobbak mellett a rgi vdikus istenek is folyamatos szerepli a klnbz korokban ltrejtt mitolgiknak, akik a vdkban mg mint az gtjak rei szerepeltek, gy a szlisten Vju (Dlkelet), vzisten Varuna (Nyugat), a tzisten Agni (Dlnyugat), a viharisten Indra (Kelet), a holdisten Csandra (szakkelet), a gazdagsg istene Kubera (szak), s a hall istene Jama (Dl) jtszik fontos szerepet. A rendkvl sznes, szertegaz s sokszor egymsnak ellentmond mondakrt a nagyszm szellemek, dmonok, flistenek, hsk, jsok s aszktk teszik vltozatoss. Mivel isten szemlye mindenben megnyilvnul, s ltezsvel a legfbb jt testesti meg, a hinduizmusban a dmonok (rksaszk) sem feleltethetk meg a nyugati felfogs szerinti rdg kpzetnek. Flelmetes pusztt erejket a fistenektl kaptk, szolglataikrt cserbe.
Fontos szerepet tltenek be a trimurti istensgek felesgei, akikrl feltehetleg a termkenysgkultusz maradvnyaknt, kiterjedt mondakrt alaktottak ki. Sokan hiszik, hogy a trimurti istenei csak felesgeikkel egytt, azokkal egyttmkdve fejthetik ki isteni tevkenysgket.
Visnu felesge, Laksmi a szerencse istennje, Brahm Szaraszvati, aki a tudomny istenasszonya. Siva felesge azonban, akrcsak maga Siva is, az vezredek folyamn ellentmondsos, gy gynyr s szerelmes, de egyben flelmetes puszttknt is megjelenik. Az ellenttes tulajdonsgokkal br alakjait eltr nevekkel is illetik, gy egyszer Durg, a "nehezen megkzelthet", mskor Parvati az odaad, de nevezik Umnak, Gaurnak is. A termszet rk krforgst szemlyesti meg, amely ltrehozza, majd elpuszttja a vilg jelensgeit. Bizonyos indiai vidkeken, pldul Bengliban, tisztelete mg frjt, Sivt is httrbe szortja, mert az ser (sakti) megtesteslst ltjk benne, aki nyakban hallfejes lncval, sszekuszlt hajjal s flelmetes brzattal, tnc kzben puszttja el a vilgot. Ms helyen ennek az istensgnek a neve Kli, s a stt hallkultuszok legfbb alakja.
Kln kategrit jelentenek az istenknt tisztelt llatok s nvnyek. A tehn a hinduk legszentebb llata, neve Gomt, a tehnanya. gy tartjk, hogy az sszes isten szkhelye. Testnek minden rszt ms-ms istensg lakja.
A kobrt Siva fia, Szubrahmanja megtesteslsnek tartjk, az asszonyok frjk hossz letrt, a lnyok frjhezmenetelk elsegtsrt imdkoznak hozz. Az isteni megtesteslsek miatt szent llat a holl, papagj, kutya, tigris, teknsbka, ezerlb.
A szent nvnyek kzl kiemelkeden fontos a szikomorfa, melyrl gy tartjk, hogy Visnu teljes alakja. Gykere Brahma, trzse Visnu, koronja Siva. gaiban istenek laknak, gykerben a Vdk. Teljes alakjban a szent om szcskt is megtestesti. Kpes minden kvnsgot teljesteni. Ugyangy szent nvnynek tartjk a banjan-ft is, ami alatt szvesen meditlnak Visnu s Laksmi tiszteletnek adzva. Szinte minden hindu hztartsban megtallhat a tulaszi-nvny, amely az Ajurvdban is feltnt, Visnu tisztelinek kedves nvnye.
A hinduk istensgnek tekintenek egyes folykat, hegyeket is. A Gangesz a mellkfolyival egytt a leginkbb tisztelt szent foly, amelynek vzben a hv megtisztul bneitl. Az sk partjn, Varanasziban (Benresz) vgzett szertarts kpes arra, hogy megszabadtsa az sket az jraszletsek krforgsbl (szanszara). Nem csak a Gangeszt tekintik azonban szentnek, hanem India szinte minden nagyobb folyjt, gy szent a Brahmaputra, Narmada, Mahnadi, Godavri, Krishna, Kaveri s a Tungabhadra is.
A Himalja Visnu lakhelye, ezrt szentnek tekintik. De az isteneknek India-szerte szmtalan hegy-megtesteslse van.
A pantheon laki folyamatosan bvlnek. A tantmestereket tiszteli isteni rangra emelhetik, akr gy, hogy tudsval s plds letvel kirdemli a rangot, akr gy, hogy hitk szerint valamely istensg kzvetlen reinkarncijnak tekintik ket. Az advaitavdanta szerint az emberek az isten tkrkpei, ezrt az isteni megtesteslsek szma folyamatosan bvl.
A hinduizmus azonban nem csak ember, llat, nvny vagy hegy isteneket ismer, hanem absztrakt formkat, szimblumokat is. A legfontosabb ezek kzl az „Om” (Aum) szcska, a misztikus hang, amely az A, U, M betk sszettelbl szrmazik. Az „A” jelenti a vilgmindensg keletkezst, az „U” a megtartst, az „M” pedig a pusztulst. De jelenti azokat az istensgeket is, amelyek e folyamatokat elidzik, teht Brahmt, Visnut s Sivt is. Az „Om” az egsz vilgmindensg esszencija, megelzi mg a Vdkat is, gy az upanisadokat, a szertartsokat s a vallsi mveket is. A Vdk ezzel a hanggal kezddnek. Jelentsge olyan nagy, hogy a hinduizmus szimblumaknt ennek a hangnak a szanszkrit rskpt hasznljk.
A ritulis let esemnyei s a papsg
A hvk, letk sorn, letkoruknak s kasztjuknak megfelel, ktelez liturgikus esemnyeken esnek t, amelyet a papok (brahmank) szolgltatnak ki.
A hinduknak letk sorn clkitzseket (purusrthk) kell megfogalmazniuk. Ezek a clkitzsek a valls s a trsadalmi elvrsok alapjn szigoran szablyozottak.
  • Dharma, az igazsgossg elmlete. A tetteknek igazsgosaknak s erszakmentesnek kell lennik, a szakrlis trvnyek elrsainak megfelelen.
  • Az anyagi jltre val trekvs (artha). Ez a clkitzs eltkltsgre s arra tant, hogy az embernek nem szabad meghtrlnia a nehzsgek eltt, nmaga s csaldja boldogulst kell szem eltt tartania.
  • A vgyak kielgtse (kma), belertve a szexualitst is.
  • A megvlts (moksa) elrse, azaz az jjszletsek krforgsbl val megszabaduls akarsa.
Ez a ngy letcl a hinduk szinte valamennyi szertartsban kzponti szerepet jtszik. Br kezdetben a hrom fels kasztra vonatkoztak ezek az elrsok, de minden kasztra rvnyes a dharma, a lops elkerlse, az erszakmentessg, a tisztasg s az rzkszervek feletti uralom trvnye.
Az letclok megvalstshoz megfelel letmd szksges, amely a fels hrom kaszt szmra ktelez. Ezek az letmddal kapcsolatos elrsok a kvetkezk:
  • Brhmacsarja - a tanuls vei. A Vdk, a sasztrk (tudomnyok), a vidjk (mvszetek) tanulmnyozsa mellett, valamely szakma elsajttst rja el egy guru (szemlyes tant) tmutatsai alapjn. A tanul a guruhoz kltzik, s kteles t s annak csaldjt szolglni. Meg kell tartztatnia magt az lvezetektl, a luxustl, tbbek kztt nem ehet hst s mzet. Ez az idszak 8-36 ves korig tarthat.
  • Grihaszta - csaldalapts. Az ember letnek msodik szakasza a csaldalaptsrl, gyermeknemzsrl, a politikai s trsadalmi letben val rszvtelrl szl. Ebben a szakaszban kell megalapozni azt az anyagi jltet s biztonsgot, amely a csald hossz tv tllst biztostja az let viszontagsgai kztt.
  • Vnaprasztha - "erdbe induls". Amikor az ember az els kt korszakon tljutott, a csald rvbe rt, a gyerekek mr nem szorulnak gondoskodsra s fokozatosan tveszik a szlk feladatait. A hv mr elg rett ahhoz, hogy eddigi lett kell tvlatokba helyezze, s vilgi tapasztalatait nnn bels vizsgldsaival gazdagtsa. Ezt az idszakot a zarndoklatok, a vilgtl val elvonuls jellemez.
  • Szannjsza - a vilgrl val lemonds. Miutn az ember valamennyi korszakot tlte, megrett az id arra, hogy szembenzzen lete utols llomsval. Ernyes lete jutalmakppen dersen vrja a hallt, amely utn magasabb ltformban szlethet jj. A vgs cl termszetesen a megvlts, a moksa, az jjszletsek krforgstl val megszabaduls elrse.
Szertartsaikat gazdagon faragott templomaikban vgzik, a f helyen az ltaluk elsknt tisztelt isten szobrval, akinek teleket, virgokat, illatostszereket, gyertykat s keneteket ajnlanak fel. Az istenek szmtalan cselekedett s megnyilvnulst nneplik, gazdag rtusok sorozatt ptve ki a hvk krben. Az let maga is szent megnyilvnuls, gy termszetesnek veszik, hogy a vallsi htat annak minden percben jelen van.
Azonban a brahmanktl kiszolgltatott 16 szentsg (szanszkra) ktelezen csak a magasabb kasztok frfi tagjaira vonatkozik: nvads, els szilrd tel fogyasztsa, els kimenetel a hzbl, els hajvgs. Ritul keretben viszik el a brahmana tantmesterhez, hogy a vdkat tanulmnyozhassa, majd onnan a hazatrs szentsgvel tvozik a vilgi letbe. A hzassg szentsge, s azt kveten a frfiutdok biztostsa jabb szentsg felvtelt jelenti, majd a terhessg alatt a magzatot v szertartsok kvetkeznek. A vgs szentsg felvtele a hindu temets, a hamvaszts alatt trtnik. A szertartsok azonban itt nem rnek vget. A holtak szellemnek felajnlott ldozatokkal biztostjk az elhunyt bejutst az sk nagy szellemi kzssgbe, majd a gyszv letelte utn vente mutatnak be ldozatokat a felmenknek, a ddapig bezrlag. A hamvaszts utn nmaguk ritulis megtiszttsrl is gondoskodnak.
A szertartsok tisztasgnak megrzse s pontos lefolytatsa rdekben papok (brahmank) jelenltre van szksg, akiket mindezen szolgltatsok ignybevtelekor gazdagon megjutalmaznak, megvendgelnek. Ennek is ksznhet, hogy az idk folyamn hatalmukat rendkvli mdon megszilrdtottk. A brahmank szigor jelenlte a trsadalmi let minden szintjn - a falusi kiskzssgektl a kirlyi udvarig - magban hordozta egyrszt a trsadalmi szerkezet nagyfok ismerett, amelyet a kasztrendszer kifejldse csak elsegtett, msrszt a manipulatv szndkot a hatalmi pozcik megragadsra. A szekts vagy si vallsok beolvasztsval a brahmank befolysuk al tudtk vonni a klnbz, a szles nprtegek kztt felbukkan vallsi ramlatokat, gy ennek is ksznhet a hindu vallsrendszer rendkvli gazdagsga. A brahmank hatalmt s rkld eljogait azonban tekintlyk ellenre, idrl idre bizonyos szellemi mozgalmak megkrdjeleztk (dzsanaizmus, buddhizmus). A kasztrendszer s a rendkvli hagyomnytisztelet megknnytette a brahmank harct ezekkel a trekvsekkel szemben, gy ez a kaszt a mai napig az indiai trsadalom legbefolysosabb rtege.
A vilgmindensg s az let eredete
A hindu kozmolgia alapja az a sznkhjbl szrmaz tants, hogy az anyag az sanyagbl (prakriti) jtt ltre. Eltrsek vannak azonban abban a krdsben, hogy az sanyag Isten mellett prhuzamosan ltezik, azt az Isten bocsjtotta-e ki magbl, vagy a prakriti maga a vilgprincpium.
Szintn a sznkhja tantsa szerint, az anyagi ltezstl fggetlenl jelen van az univerzumban a tiszta tudat (purusa), melynek legfbb feladata a felismers. Mivel nem kpes hatni, feladata a megfigyelsre korltozdik, mintegy tanknt vesz rszt a tovbbi esemnyekben. Tbbfle purusa is ltezik. rkkvalk s vltozatlanok.
Brahm lete vgn, az ltalnos pusztulst kveten az sanyag nyugalomban van, egy olyan sajtsgosan letisztult formban, amely hrom alkotrszbl (gunaDharma) ll:
  • Szattva - vilgos, knny, rmteli
  • Radzsasz - mozgkony, sztnz, fjdalmat okoz
  • Tamasz - stt, nehz, gtl hats.
E hrom alkotrsz kezdetben egyenslyban van, m a teremts folyamatnak kezdetn ez a harmnia megbomlik, ahogy a purusa egyesl a prakritivel, s klnbz anyagi minsgek jnnek ltre. Elszr a finom, majd a durva anyag, azt kveten az alapvet elemek: tz, vz, ter, leveg, fld. Ezek a ltrejv „vilgtojs” alkotrszei. Ezutn kibocsjtja magbl Brahmt, a teremtt, aki dharmjnak megfelelen az emlkezetben rztt rgebbi vilgrend szerint elrendezi az alkotelemeket, lehetsget adva a szunnyad lelkeknek, hogy karmjuk alapjn elfoglaljk az ket megillet helyeket, mint emberek, nvnyek, llatok vagy istenek, szellemek, dmonok.
Megvlts
A tiszta tudat (purusa) s az sanyag (prakriti) egyeslse sorn „szellem ”kltzik az anyagba. Az ntudatlan, de dinamikus anyag s a statikus, de mindent megfigyelni ksz tudat klns kapcsolata teht j minsget hoz ltre. Mivel egymsra nem lehetnek hatssal, hiszen alapveten eltr szubsztancik, ezt a kapcsolatot a sznkhja filozfusai a tudat tvedsvel magyarzzk. Szerintk a tudatnak egy illzija, kprzata („mj”) az, hogy irnytja a testet, vagy maga a test. Ez a tvkpzet az oka a szenvedsnek.
A valdi megvlts akkor jn ltre, amikor a tudat megszabadul ettl az illzitl, s rbred tnyleges termszetre. Nhny darsana, gy a jga filozfusai gy gondoljk, hogy a valdi megszabadulst az ember csak isten (Isvra) segtsgvel rheti el. Isten itt egy felsbb tudatknt, felsbb purusaknt jelenik meg.
A nem dualista iskolk nem tesznek klnbsget anyag s szellem kztt, st azt valljk, hogy a kprzat forrsa ppen az, hogy klnbsget tesznk e kt minsg kztt. Szerintk a megvlts az a felismers, hogy a mindensg a vilgllek, vagy egyetemes tudat (Brahman) kivetlse, s az egyes purusk azonosak Istennel.
Az jraszletsi ciklusokbl val kiszabaduls s az ltalnos Llekkel (Brahman) val egyesls elrshez tisztelnnk s imdnunk kell Istent (vagy isteneket), jttemnyeket tenni, s a dharma szerinti helyes letet lni (mindenki a sajt kasztja s letfzisa alapjn). Ezen tlmenen el kell zarndokolni az Indiban lv szent helyekre s elmlkeds, jga, valamint egy mester segtsgvel meg kell ismernnk az igazi termszetnket, mint a Brahman-nal val egysgnket. Az letnk utols szakaszban aszketikus, nmegtagad letmd ajnlatos. Egyes hinduk hiszik, hogy a megvlts a megbocst Isten kegyelmi adomnya.
A mai kor krdsei
A terhessgmegszaktst gylletes undoksgnak tekintik, minthogy az let kezdett a megtermkenylsre teszik, gy szerintk a magzat vdelmet rdemel. A homoszexualitst illeten a nzetek a kzmbstl a nagyon ers elutastsig terjednek. Ennek oka rszben az, hogy a nemi letet ltalban a megvilgosodssal ellenkeznek tartjk, gy szerintk csak a hzassgban val utdnemzs szempontjbl tekinthet elfogadhatnak. A vls s jrahzasods hagyomnyosan s kulturlisan elfogadhatatlan, br rsaik nem tiltjk egyiket sem, s mostanban egyre elfogadottabbnak tnik.
 
Szmll
Induls: 2006-10-03
 

 

Videim 

 

 

 
Vinh

 


Ha j idegenvezett szeretnl Vietnmban rj Vinh-nek! (angolul)

 Mail:

 

Tvolsgok

   Qatar Doha

  Qatar Airways

  Bangkok



Mekong foly


Vzumok


 

 

 
Trkpek

 Laosz trkpe

Vietnm trkpe

Kambodzsa trkpe

 Thaifld trkpe

 

 
Vallsokrl

Brahmanizmus

  Buddhizmus

 

 
Bannerem

Bannerem

 

 

 Indokna krt

 

 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!