Kambodzsa a valamikori francia gyarmat 1953-ban nyerte el fggetlensgt. A vietnmi hbor alatti megszllst 20 vig tart polgrhbors idszak kvette. Ma a turizmus a hangsly, vgtelen vendgszeretettel vrjk a ltogatkat.
Fldrajzi adatok
Terlete: 181 035 km2
Kiterjedse: kelet-nyugati irnyban 550km, szak-dli irnyban 430km
Legmagasabb pontja: Phnum Aoral (1771 m)
Leghosszabb folyja: Mekong, kambodzsai szakasza 510km (teljes hossza 4184 km)
Legnagyobb tava: Boeng Tonle Sab (3000-tl 20 000 km2)
Kambodzsa Indokna legkisebb orszga. Terletnek legnagyobb rsze egyetlen, szv alak medence. Thaiflddel, Laosszal s Vietnammal hatros. Dlnyugaton kijrata van a Thai (Szim)-blhz.
Termszeti viszonyok
Az orszg terletnek hromnegyed rszt a Mekong foly s a Nagy t mentn fekv termkeny kzponti sksg foglalja el. A Boeng Tonle Sab Dlkelet-zsia legnagyobb belvize. Terlete az ess vszakban, amikor a megradt Mekong vize a folysirnnyal szembe a tba mlik, 3000 km2-rl 20 000 km2-re is megn.
A sksgot hegyek koszorzzk: a legmagasabbak dlkeleten, a Kravanh-hegysgben vannak (meghaladjk az 1700 m-t). szakon kzel 800 mterre emelkedik a Dangrek-hegysg, keleten az Annamita-hegylnc elhegyei (1484m) nylnak be az orszg terletre. Dlen, az blkben gazdag, lapos tengerpart s a kzponti sksg kztt emelkedik az 1100 m magassgot elr Elefnt-hegysg.
ghajlat
Kambodzsa trpusi monszun ghajlatban kt jellegzetes vszak klnbztethet meg: mjustl oktberig az ess dlnyugati monszun uralkodik (vente tlagosan 1500-3000 mm csapadk; a part menti hegyekben akr 5000 mm is). Novembertl mrciusig a szraz szakkeleti monszun hatrozza meg az idjrst. Phnom Penhben 27,5 fok az tlaghmrsklet, vszakonknt alig vltozik. (10-38 fok kztt)
Nvny s llatvilg
Kambodzsa hromnegyed rszt erdk bortjk. A hegyek es felli oldaln trpusi eserdk, az orszg belsejben szrazerdk, a sksg peremn monszunerdk, a tengerparton mangroveerdk nnek. A sksgon fknt mezgazdasgi kultrk vannak, de akadnak szavannk s ritks erdvel bortott terletek is.
Az orszgban sok a nagyvad: elefnt, tigris, prduc, leoprd, medve. A rendkvl sokszn madrvilgban megtallhat a pelikn, a kormorn, sokfle rce, a daru, gmflk, a vzityk, a pva s a fcn. Vannak mrgeskgyk is: kobrk (szemveges kgyk) az akr t s fl mter hosszsgot is elr kirlykobrk; itt l a rettegett krait is - a szrazfldi kgyk kztt ennek van a legersebb mrge. A 107 km2-es Angkor Nemzeti Parkban l a sambar nev ritka szarvasfajta, s a csak 50cm magas muntykszarvas.
Politikai rendszer
Az orszg llamformja alkotmnyos monarchia. Miutn a vietnami katonk elhagytk az orszgot, trgyalsok kezddtek Prizsban az orszg jvjrl. ENSZ bkefenntart csapatokat kldtek az orszgba, s 1993-ban megtartottk az els szabad vlasztsokat. A vlasztk 90%-a kinyilvntotta a vlemnyt. Az els helyen Norodom Ranariddh prtja, a FUNCINPEC gyztt, a msodik helyet a Hun Sen vezette CPP (Kambodzsai Npprt), a harmadikat a Buddhista Liberlis Prt szerezte meg. Megalakult a 120 tag Nemzetgyls, amely Norodom Sihanoukot vlasztotta kirlly, Norodom Ranariddh s Hun Sen pedig miniszterelnkk lettek. Az 1998-ban tartott vlasztsokat a CPP nyerte, maga mg utastva FUNCINPEC-et s az SRP-t. Koalcis kormny alakult, a miniszterelnk Hun Sen lett. A 2003. jlius 27-n tartott vlasztsok hasonl eredmnnyel vgzdtek. Ismt Hun Sen lett a miniszterelnk, s a mai napig is az. 2004-ben Sihanouk kirly egszsge leromlott, ezrt lemondott a trnrl. Elszr gy tnt, hogy Norordom Ranariddh lesz az j kirly, de a koronz tancs vgl Norodom Sihamonit vlasztotta Kambodzsa j kirlyv. A kirly az llam feje. A jelenlegi kirlyt, Norordom Sihamonit
2004. oktber 29-n vlasztotta kirlly egy kilenctag koronztancs. Igazi hatalma nem nagyon van, inkbb reprezentcis feladatokat lt el. A kormny feje a miniszterelnk, akit a kirly nevez ki a Nemzetgyls jvhagysa utn. A tnyleges hatalmat teht a miniszterelnk ltal vezetett kormny, illetve a parlament kt hza, a Nemzetgyls s a Szentus birtokolja. A jelenlegi miniszterelnk Hun Sen.
Npessg
Lakossg: 7,8 milli
Npsrsg: 43 f/km2
Npszaporulat: 1,9% vente
Legnagyobb vrosa: Phnom Penh (720 000 lakos)
Npcsoportok: 93% khmer, 4% vietnami, 3% knai
Kambodzsa lakossgnak slyos szenvedseket okoztak a hbors vek. Csupn a Pol-pot rendszer idejn tbb mint egymilli embert lhettek meg; jelenleg az sszlakossgnak majdnem 70%-a n. Rendkvl magas a gyermekhalandsg (egyves korig l6%), 43 v a vrhat tlagletkor. A 15 ven aluliak arnya 44%-rl (1962) 32%-ra esett vissza. a lakossg ngytde a Mekong-delta kzponti sksgn l.
A hivatalos nyelv az indiai rsjegyekkel rt khmer. 1990 ta ismt llamvalls a lakossg 90%-t fellel buddhizmus.
Szocilis helyzet, oktats
A lakossg szocilis biztonsga gyszlvn kizrlag a csaldra pl; a hbors viszonyok azonban sok csaldot sztszaktottak. Az egszsggyi ellts nem kielgt. Az alapfok oktats kiheverte mr a hetvenes vek politikai zavargsait, de a felnttek 50%-a nem jrt iskolba.
Gazdasg
Pnznem: 1 riel = 100 sen
(gazatonknt): mezgazdasg, erdszet 4l%, ipar l6%, szolgltats 43%
Legfontosabb kereskedelmi partnerek: FK, EK-orszgok, Japn, Ausztrlia
Mezgazdasg
Legnagyobb szerepe a mezgazdasgnak van. A Mekong foly trpusi monszun ghajlat alfldjn elssorban rizst termesztenek - Indokna egykori rizseskamrja ma ppen csak a belfldi rizsszksgletet tudja kielgteni -, de megterem a batta, a cukorplma s szmos trpusi gymlcsfle is. A Tonl Sab a Fld egyik halban leggazdagabb tava, sok kambodzsainak nyjt meglhetst, de ezek is csak nehezen tudjk elltni a npet a szksges lelemmennyisggel. Igyekeznek fllendteni a hbors puszttsok miatt visszaesett kaucsuktermelst. Termesztenek kukorict, zldsgflket, gymlcst s gyapotot is. Fontos gazat a belvzi halszat. A rossz szlltsi felttelek miatt alig tudjk hasznostani az rtkes nemesfa-llomnyt.
Termszeti kincsek, energia
Csupn foszftot bnysznak (mtrgyagyrts). A szks energiaelltst j, illetve jra beindtott h- s vzi ermvekkel akarjk javtani.
Ipar, klkereskedelem
A fejletlen ipar elssorban lelmiszert, mtrgyt, textlikat, autgumit, festket s paprt llt el. A kambodzsai nyerskaucsuk fejben fknt gpeket, flszerelseket s kolajat importlnak Oroszorszgbl. A kivitel egybknt nagyon csekly. A thaifldi hatron t illeglisan klnfle klfldi termkek jutnak be az orszgba. Az orszg amgy sem fejlett ipart a polgrhbor gyakorlatilag teljesen tnkretette. Elssorban a textilipar s a rizshntols jelents. Fontos mg a trpusi fk kitermelse.
Kzlekeds, idegenforgalom
Az thlzat (kereken 13.000 km) rossz llapotban van, hromnegyed rsze makadm- vagy fldt. A kzti kzlekedsben egyre inkbb kezd helyet kapni az autk s motorbiciklik hasznlata, de mg mindig fontos eszkz a hagyomnyos riksa. Ezt nemcsak a helyiek, hanem egyre tbbszr a turistk is hasznljk.
Az orszgnak kett, sszesen 612 km hosszsg egyvgny, 1 mter nyomtv vastvonala van, ami helyenknt zemkptelen. Az egyik vonal Phnompenbl Sihanoukville-be tart, a msik gyszintn Phnompenbl Sisophonba, de gyakran csak Battambangig megy.
Kt nemzetkzi repltere van: a Pochetong nemzetkzi repltr Phnompen kzelben, a msik pedig Angkorvatban (Siem Reap), a turistk ltal gyakran ltogatott romvrosban. Ezenkvl vannak mg ms vrosokban is replterek, de ezek csak helyi jelentsgek (pl. Battambang, Mondulkiri, Ratanakiri, Stung Treng).
A folyami hajzs is jelents a kzlekedsben. Kt hajzhat foly van, a Mekong s a Tonle Sap. 2 f kikt van Phnompenben s Sihanoukville-ben, ezenkvl van mg nhny kisebb kikt is a folyk mentn.
Kultra
A Funan Kirlysg korbl ptszeti emlkek nem, csak szobrok (6. sz.) maradtak fenn. A mvszet eleinte indiai befolys alatt llt, csak Kr. u. 600-800 kztt alakultak ki helyi sajtossgai. A khmer szakrlis ptszet jellegzetes formja a "prasat", a tglbl ptett toronyszently. Az pletdszeket (dombormvek, oszlopok, prknyzatok, szobrok) homokkbl faragtk ki.
A mvszet az angkori Khmer Birodalomban (802-1032) lte virgkort; jellemzi a monumentlis templomokat gazdagon dsztett galrik s folyosk ktttk ssze. Mrtanilag elrendezett duzzasztssal nyert trozmedenck voltak krlttk: ezek segtsgvel fogtk fel a monszunesk vizt, s ntztk a rizsfldeket.
A khmer mvszet klasszikus peridusban (12. sz.) plt Angkor Vat, a hatalmas hindu templomegyttes, melybl t torony magasodik ki. A Cham-pusztts (1177) utn jjptett Angkor ksi virgkort rzkelteti Angkor Thom, az 1200 tjn plt fvros. Jelkpe a Bayon-templomhegy, amely a Merut, a mitikus vilghegyet a "vilg kzpontjt' - testestette meg. Kzponti pletnek sajtossga a 24 torony. 1970-78 kztt jelents krok rtk Angkort is.
Az Angkor-peridus -kambodzsai irodalmbl csupn tredkek maradtak fenn: a "Ream-Ker", az indiai Rmjana-eposz dramatizlt feldolgozsa s a "Trai Phum" buddhista kozmognia. A ksbbi vszzadok irodalmban sok a npi ihlets regny, dal, mese; ezekre a buddhista vilgszemllet nyomja r blyegt.
Gasztronmia
A kambodzsai konyha hasonlsgokat mutat a krnyez orszgokval, fleg a thai, az indiai s a knai konyhval. Gyakran hasznl gygynvnyeket, pldul a knai metlhagymt vagy a vietnami koriandert. A fszerek kzl gyakran hasznlt a kurkuma, a gymbr s a citromf, a gymlcsk kzl az anansz, a sapoldilla, a jan gymlcs, a kuy gymlcs, a zldsgek kzl pedig a bbikukorica, a bambuszgykr s a knai brokkoli. A legnpszerbb hsfajta a hal, a halbl kszlt legkedveltebb tel pedig az amok. Ezenkvl npszerek a sertshsbl kszl telek, pldul a twah ko, ami a magyar hurkhoz hasonl tel, a brny-, a csirke-, a marhahs, illetve a klnleges fajtk, pldul a bka-, a tekns-, a rk-, illetve a tarantullahs. Npszer telek az Ansom chek, Ansom chrook, Ngam nguv, Lok Lak s a Kuytheav.
|