Trtnelem
A kezdetektl a francia gyarmatostsig
Laosz terletre a lao trzsek idszmtsunk els szzadaiban rkeztek. Az ekkor itt lt trzsek a kha, mao s jao trzsek khmer uralom alatt voltak. Az els ismert llamot 757-ben alaptottk, de az ekkor alakult fejedelemsgek ms birodalmak, pldul a Khmer birodalom birtokban voltak. 1353-ban Fa Ngum* megalaktotta Lan Szang (Lan Xang, magyarul „a milli elefnt”) kirlysgt. Utdai, klnsen Photisarath a buddhizmust az orszg uralkod vallsv tettk. A bels viszlyok ltal gyengtett orszgot Szim s Vietnam tmadsai veszlyeztettk. Szuligna Vongsza kirlynak 1637 s 1694 kztt ismt sikerlt egysgbe kovcsolnia birodalmt. 1707-ben hrom rszre osztottk a kirlysgot:
Ezek a terletek 1778-ban vazallusi fggsbe kerltek Szimmal szemben. 1828-ban Vientin kirlysg fellzadt a fggs ellen, ezt Szim leverte s elfoglalta. 1883-ban Luang Prabang-ot is elfoglalta, Champassak pedig vietnami uralom al kerlt. 1893-ban francia vdnksget kapott, s Laosz Francia Indokna tagja lett.
*Fa Ngum Lan Szang kirlysg ltrehozja s els uralkodja volt 1353-tl 1371-ig. Fa Ngum Souvanna Khamphong unokja volt, aki Xieng Dong Xieng Thong urlakodja, s Khun Lo leszrmazottja vot. Gyermekknt Angkorba vittk apjval egytt(mivel lltlag apja elcsbtotta Souvanna Khamphong egyik gyast). Egy khmer hercegnt vett felesgl, majd egy 10000 fs hadsereggel elindult a mai Laosz, Vietnam sKambodzsa ltal lefedett terlet meghdtsra. 1350-51-ben meghdtotta Nghe Ant s Vinht, a Vrs s a Fekete-foyl vlgyt. 1352 s 1354 kztt Muang Sing, Muang Huom, Xieng Hung, Pak Ou s Pak Bengkerlt uralma al. 1353-ban vvta legfontosabb csatjt nagybtyja ellen, amit megnyert. A meghdtott terleteken ltrehozta a Lan Szang kirlysgot.
Francia gyarmati uralom alatt
A gyarmatosts utn a francik az orszgot tkzllamknt kezeltk a francia s a brit rdekszfrk kztt. A fvros nevt Vieng Chan-rl Vientin-ra vltoztattk. ptkezseik ellenre az infrastruktra tovbbra is elmaradott volt. Gyakran voltak lzadsok az elnyom hatalommal szemben. A II. vilghbor alatt a japnok foglaltk el, majd kivonulsuk utn a hazafiak kikiltottk Laosz fggetlensgt. m 1946-ban francia csapatok rkeztek, s visszafoglaltk az orszgot, korltozott autonmit biztostva. Az Indoknai Kommunista Prton bell megalakult a Pathet Lao mozgalom, mely Laosz fggetlensgrt harcolt. Ezt 1949-ben kiltottak ki, de csak 1954-ben, a genfi konferencin ismertk el Laoszi Kirlysg nven.
A fggetlen Laoszi Kirlysg
A fggetlensg elnyerse utn tovbbra is maradtak francia csapatok, de ezutn mr a Laoszi Kirlyi Hadsereg tmogatsra. ket ksbb amerikai katonk vltottk fel, hogy segtsk a a hadsereg harct a Pathet Lao ellen. A szomszdos Vietnam bels viszonyai hatsra Laosz is belesodrdott Msodik Indoknai Hborba. Polgrhbors llapot alakult ki. Az szak-Vietnami Hadsereg elfoglalta Laosz keleti rszt s jelents tmogatst nyjtott a Pathet Lao-nak. Az USA bombzta az orszg terletn thalad Ho-Chi-Minh svnyt s az szak-vietnami bzisokat. 1968-ban az szak-Vietnami Hadsereg nagy tmadst indtott a Kirlyi Hadsereg ellen. Az egyre inkbb htrlt, mg vgl 1975. december 2-n legyztk a ket, s foglyul ejtettk Savang Vatthana kirlyt, aki ksbb valsznleg egy laoszi tnevel tborban halt meg a kirlyi csald legtbb tagjval egytt. Halluk krlmnyei, a pontos dtum, st mg az v is ismeretlen (a tallgatsok 1978 s 1982 kz teszik).
1975-tl napjainkig
A hatalomvlts utn az orszg nevt Laoszi Npi Demokratikus Kztrsasgra vltoztattk. Vietnammal szerzdseket ktttek arrl, hogy az orszgban vietnami katonk llomsozhatnak, s tancsadk is rkeztek. Szintn kommunista szomszdja hatsra a 70-es vek vgn Laosz megszaktotta a kereskedelmi kapcsolatokat Knval. A 80-as vekben lazult a Vietnammal val kapcsolat, s a kormnyzat lpseket tett az ellenrztt piacgazdasg fel. Ennek hatsra az USA 1995-ben 20 vnyi embarg utn kereskedelmi kapcsolatokat ltestett az orszggal, illetve 1997-ben flvettk az orszgot az ASEAN-ba. Ezen lpsek ellenre szorosak a politikai s gazdasgi kapcsolatok Vietnammal.
A hivatalos nyelv, a lao (pasaa Lao) a tai nyelvcsaldba tartozik. Nagyon hasonl az isan nyelvhez, melyet Thaifld szaki rszn beszlnek. A lao nyelvek a lakossg krlbell 52%-t alkotjk, 15% ms, a tai-kadai nyelvcsaldhoz tartoz nyelveket beszl, mg a maradk 33% trzsi nyelveken kommunikl. A gyarmati idszakban meghonosodott francia s a vietnami nyelv mg ma is fontos, br elssorban az idsebbek hasznljk. Az angol egyre nagyobb szerepet kap, fleg az zlet s a turizmus miatt, de kormnyzati szinten is, mivel Laosz tagja az ASEAN-nak, amelynek munkanyelve angol.
A lakossg tbb mint 60%-nak, fleg az alfldi laosziaknak a thravda buddhizmus a vallsa, mely Buddha legrgebbi tantsain alapszik. A hegyvidki trzseknl a legltalnosabb az animizmus. A muzulmn hit elssorban a mianmari hatr kzelben terjedt el, de a fvrosban is van nhny hvje. A keresztny valls nhny kisebb trzsnl ,illetve a a fontosabb vrosokban van jelen.
|