Laosz
Laosz egy tengerektl elzrt, szocialista kztrsasg Dlkelet-zsiban. szaknyugatrl Mianmar s Kna, keletrl Vietnam, dlrl Kambodzsa, nyugatrl pedig Thaifld hatrolja. Terlete: 236 800 km2. Kiterjedse: keleti-nyugati irnyban 45km, szaknyugat-dlkeleti irnyban 1100km. Az orszg hossz fggetlensggel s megszllsokkal egyarnt tarktott trtnelme utn 1949-ben vlt teljesen fggetlenn. Hszvnyi polgrhbor utn a kommunistk vettk t a hatalmat. Az 1980-as vek kzeptl az orszg fokozatosan elkezdett nyitni a piacgazdasg fel, s ezrt 2006-ban mr 7,2%-os nvekedst produklt, br gazdasga mg mindig fejletlen.
Termszeti viszonyok:
Laosz szaki rsze ttalan, mly vlgyek s szakadkok ltal szaggatott hegyvidk. A hegylncok tbb mint 2000m magasak, kzttk hzdik meg a szmos, 1000-1500m magasan fekv fennsk, mint pldul a Xiangkhoang, az "Agyagkorsk fennskja" (Tran-Ninh-fennsk).
Az Annam-hegylnc innen dlkeletre nylik, tbb mint 2000m magas cscsai kpezik a vietnami hatrt. Ettl nyugatra a vidk teraszosan sllyed 500 mteres magassgig. A Boloven-fennsk viszont - a maga 1702 mtervel - szigetknt emelkedik ki a krnyezetbl. Dlnyugaton a Mekong-sksg terl el, nagy kiterjeds termkeny fldekkel (nagyjbl Savannakhet krzetben). Mg keleten hegyek kpezik az orszghatrt, nyugaton Burma s Thaifld fel nagyrszt a Mekong folysa. Ez az orszg legfontosabb vzi tja; vzvel termfldeket ntznek, s ramot termelnek.
Felsznnek nagyobb rszt hegysgek bortjk, pldul az Annamitte-lnchegysg, ami a Vietnammal kzs hatrt alkotja. A hegysg egyben vlasztvonalat hz a knai, illetve az indiai befolysultsg kultrk kz is. A felszn msik rszt a folyvlgyek alkotjk. Az szaki orszgrsz nagyrszt hegyes, keskeny folyvlgyekkel s meredek hegyoldalakkal. Egyedl Vientianban s Xiangkhoang tartomnyban tallhatk alfldek ezen a rszen. Dlen mr jval tbb skvidk tallhat. A Savannakhet s Champasak tartomnybeli nagy alfldek alkalmasak a rizstermesztsre s az llattartsra is. A legdlebbi tartomnyok tbbsge szintn hegyes vidk. Laosz legmagasabb pontja a Phou Bia ami 2817 mter magas, a legalacsonyabb pedig a Mekong vlgyben tallhat.
ghajlat
A nedves, prs idszak eszseit (mjustl-oktberig) a dlnyugati monszun okozza (ves csapadkmennyisg 2000mm krl, a hegyekben 4000mm). A tli hnapok (oktbertl februrig) szrazak s viszonylag hvsek (tlaghmrsklet 16-22 fok), az el monszun idszaka (mrcius-mjus) viszont forr (28-32 fok)
Az orszg a trpusi monszun ghajlati vbe tartozik. Hrom vszak alakult ki:
-
ess vszak mjustl oktberig
-
hideg, szraz vszak novembertl februrig
-
meleg, szraz mrciusban s prilisban
A monszun ltalban ugyanakkor, mjusban rkezik, de vannak idbeli szlssgek. Terletileg sem egyenletes eloszls a csapadk mennyisge. Az eddigi legmagasabb ves csapadkrtk 3700 mm volt a Boloven-fennskon, Champasak tartomnyban. Vientin 1700, Savannakhet 1440, Luang Prabang pedig 1360 mm csapadkot kap egy vben tlagosan.
A hmrsklet is hasonlan szeszlyes lehet. A meleg, szraz vszak idejn 40 C is lehet a Mekong-vlgyben, de janurban 5 C-ra is lehlhet a leveg a hegyekben.
Laosz leghosszabb s legfontosabb folyja a Mekong. 1754 km hosszan a thai–laoszi hatr is a foly mentn hzdik. Laosz terletn teljes egszben hajzhat, m a tengerrel val sszekttetst a Dong vzess megakadlyozza. Ezenkvl jelents mg a Nam Ou foly is. A folyknak a kzlekedsben, az lelmezsben illetve a vzenergia-termelsben van jelents szerepe. Ez utbbi energiaforrs az orszg szksgletnek fontos rszt kpezi.
Nvny s llatvilg
Az orszg terletnek felt trpusi erd bortja. szakon rkzld es- s hegyi erdk nnek, tlgy, feny, magnlia, babrfa, dlen a monszun meghatrozta lombhullat erdk (teak- s szantlfa, benfa, bambusz). Nhny fennsk szavanns. Az elefntok s tigrisek, leoprdok, gaurok majmok termszetes krnyezetkben lnek a vzibivalyokat hzillatknt is tartjk.
Az orszgban tbb klnleges, ritka llny tallhat. A f nvnyzetet az eserdk kpezik, melynek fit a helyi lakosok hzptsre szoktk hasznlni. Az llatvilg tbb ritka, veszlyeztetett vagy csak erre a vidkre jellemz fajjal rendelkezik. Ilyenek az indonziai tigris, az zsiai elefnt, az ris gaur. Nhny kihaltnak hitt llatot is itt fedeztek fel jra, pldul az Annamite nyulat a szaolt s a laoszi sziklapatknyt is.
Krnyezetvdelem
A legkomolyabb krnyezetvdelmi problmk az erdirts, a talajerzi, az aszly vagy az rvizek a monszun szeszlyessge miatt. Az erdk megvsa miatt hoztk ltre a Nemzeti Termszetvdelmi Terleteket, melyekbl jelenleg 20 darab van, s 29000 km-nyi terletet fednek le. Ezen kvl tervbe vettk mg tovbbi 11-nek a ltrehozst.
Politikai rendszer
Az llam neve: Sathamalid Pasathu pait Pasasim Lao
llam s kormnyforma: npi demokratikus kztrsasg
Fvrosa: Vientiane (Viangchan)
Nemzetkzi szervezeti tagsg: ENSZ, ESCAP, Colombo-terv
Az egyetlen leglis prt a Laoszi Npi Forradalmi Prt (LPRP). A kormnyzati politikt a prt 11 tag kzponti vezetsge s az 55 tag Kzponti Bizottsg irnytja. Az llam feje az elnk, akit a parlament vlaszt tves idszakra. A miniszterelnkt az elnk jelli ki s a parlament hagyja jv. Az orszg 1991-ben kapott j alkotmnyt. A Nemzetgyls ekkor mg 85 tag volt. 1997-ben mr 99, mg a 2006-os vlasztsok utn az egykamars parlamentnek mr 115 tagja volt.
A jelenlegi elnkt, Choummaly Sayasone-t s a mostani miniszterelnkt, Bouasone Bouphavanh-t egyarnt 2006-ban vlasztottk meg.
Npessg
Lakossg: 4,5 milli
Npsrsg: 19 lakos/km2, Npszaporulat: vi 2,3%
Nagyobb vrosok: Vientiane (377.000 lakos), Savannakhet (60.000 lakos)
Laosz lakinak 69%-a a lao npcsoportba tartozik. Az alacsonyabb terleteken lnek s politikailag s kulturlisan is k a legfontosabbal. A tbbi alacsony terleteken l nppel egytt k alkotjk a Lao Loum-ot, az "alfldi laosziakat". A hegyi trzsek, pldul a yao, tai dumm, dao, shan alkotjk a Lao Soung-ot, a "felfldi laosziakat". A dli hegyekben a mon-khmer nyelvcsaldba tartoz npek lnek. A vietnamiak s a knaiak a vrosokban lnek, de tbbsgk a fggetlensg elnyerse utn elkltztt.
Gazdasg: A korbbi kzponti irnyts gazdasgot 1986-ban kezdtk decentralizlni s magntkt beengedni az orszgba. Ennek eredmnyeknt 1988 s 2004 kztt 6%-os nvekedst produklt a gazdasg, leszmtva az 1997-es zsiai gazdasgi vlsgot. A legtbb befektets a nagyobb vrosokba rkezik, fleg a gazdagabb dlkelet-zsiai orszgokbl, pldul Thaifldrl. A legfontosabb kereskedelmi partnerei az ASEAN-tagorszgok, illetve Kna, Nmetorszg, Japn.
Mezgazdasg : A mezgazdasg a legfontosabb gazdasgi gazat. Ma is a GDP kzel 50%-t adja, s a foglalkoztatottak 80%-a itt dolgozik. A fldek 80%-n rizst termesztenek. 1999-ben jelents siker volt, hogy az orszg nem szorult importra rizsbl, st, mg exportra is jutott. Ezenkvl jelents mg a krumpli, zldsgflk, kv s tea termesztse. Az llattenyszts nem annyira szmottev, fleg sertst s szarvasmarht tartanak.
Ipar: Az ipar nem szmottev, az lombnyszat s a mezgazdasgi termkek feldolgozsa jelents, illetve az energiaexport is, mert az energia 97%-t vzermvekben lltjk el.
Kzlekeds
Laosz kzlekedse, akrcsak az orszg teljes infrastruktrja nem tl fejlett, csak a nagyobb kzpontokban, illetve azok fel pltek ki az tvonalak.
Laosznak 2006-os adatok szerint nincsen vastvonala, de mr elkezddtt a Thaifld fel vezet vastvonal ptse a Thai-Lao Bartsg Hdjn keresztl.
A vzi kzlekeds nagyon fontos az orszgban. A folykon zajlik, mivel az orszgnak nincsen tengerpartja. A Mekongon nagyobb jrmvek is hajzhatnak, de a tengerig nem tudnak elhajzni a Dong-vzess miatt. A kisebb folyknak elssorban a helyi kzlekedsben van jelentsge.
A lgiforgalomban Vientin repternek, a Wattay nemzetkzi repltrnek van a legnagyobb szerepe. Ezenkvl van mg 9 burkolt s 43 burkolatlan kifutplyval rendelkez repltr. A lgiforgalmat a Lao Airlines, a nemzeti lgitrsasg bonyoltja az orszgon bell, s a krnyez orszgok vrosaiba is indt jratokat. A vientiane-i reptr ms lgitrsasgok jratait is fogadja.
Oktatsi rendszer

Kultra
Az oktats gykerei a 17. szzadban alaptott buddhista iskolkig nylnak vissza, melyek mg mindssze alapfok kpzst adtak. A gyarmati idszak alatt mr nhny ltalnos iskolt s egy kzpiskolt alaptottak. A fggetlensg elnyerese tn seglyekbl a fbb kzpontokban kipltek az ltalnos- s kzpiskolk, s 1958-ban megnylt az els egyetem, Sisavang Vong Egyetem, melyet 1975-ben a kommunista rezism megszntetett. A kommunista hatalomtvtel utn megprbltk az alapfok oktatst mindenkire kiterjeszteni, de a tanrok egy rsznek elldzse s az infrastruktra hinya miatt ez nem jrt teljes sikerrel. 1990 ta ismt mkdhetnek magniskolk az orszgban, s 1995-ben 9 oktatsi intzmny sszevonsval ltrejtt a Laoszi Nemzeti Egyetem. A kzoktatsi rendszer az vodbl, az tves ltalnos iskolai kpzsbl, a hrom ves alapfok gimnziumi kpzsbl ,s szintn hrom ves magasabb fok gimnziumi kpzsbl ll.
Lanchang llam megalakulsa ta elssorban az orszg dli rsze kerlt a khmer birodalom befolysa al; az szaki rszt a burmai s thaifldi kultra befolysolta.
Laosz, akrcsak a szomszdos orszgok, ersen az indiai mvszetek s a buddhizmus hatsa alatt ll. Ez leginkbb az egyhzi ptszetben (pagodk s templomok, a legtbbjk Luang Prabangban tallhat), szembetn. A szobrszatban s a faragmvszetben jelents a thaifldi befolys.
A klasszikus irodalom csak a l6. sz. utn bontakozott ki, elssorban vallsos rsok fordtsval, s az indiai Rmjana-eposz feldolgozsval. A npi verses regnyeket, sztereotip cselekmny jellemzi. A laoszi npkltszet elssorban szjhagyomnyon alapszik, ezrt a legendk, mesk, versek, dalok mg ma is lszban terjednek. A lak nekei szorosan sszefggnek a jellege szerint is dallamos lao nyelvvel.
Igen szles krben elterjedt a "mohlam", egy improvizlt felelget, amit egy frfi s egy n ad el. A legfontosabb laoszi hangszer a tbb vkony bambuszspbl ll khene: egyarnt hasznljk szlhangszerknt s dalok s tncok ksretre. A hagyomnyos laoszi sznhz a szveg, pantomim, tnc s nek egysge. A f tma sznhzban is a Rmjana-eposz nemzeti feldolgozsa. A 20.sz. elejn a Thaifldrl szrmaz, tvett drmai formbl (likay) alakult ki Laoszban a zens sznhz j mfaja (mohlam luong); ebben mr a khene helyettesti a thaifldi hangszereket, s a dialgusok s tncok helybe a mohlam stlus nek lpett.
Gasztronmia
A laoszi konyha a lao s a Thaifldn l isan npcsoport konyhja. Sokat mert ms dlkelet-zsiai orszgok gasztronmiai hagyomnyaibl, pldul a vietnamibl. Tbb regionlis vltozata van, ilyen pldul a vientiane-i, ahol a francia gyarmati idszak tovbbl emlkeknt ma is divatos a bagett.
A f lelmiszer a rizs. Ezenkvl gyakori hozzvalk mg a hal, a halmrts, a galangal, vltozatos fszernvnyek, pldul gymbr, koriander, citromf, gombafajtk, bambusznd. A nemzeti tel a laap, ami pcolt (s gyakran nyers) hsbl s/vagy halbl, illetve zldsgekbl, gygy- s fszernvnyekbl kszl. A msik jl ismert laoszi fogs a tam mak houng (thaiul som tham, fotn jobbra), ami papayasalta.

nnepnapok: janur 1 jv; janur 6 A Pathet Lao napja, janur 20. A hadsereg napja, vltoz dtummal de mindig janur 21 s februr 21 kztt a knai jv, mrcius 22 a Prt napja, prilis 13-15 Laoszi jv – Boun Pimai, mjus 1. A munka nnepe, mjus 16. Buddha szletsnek napja – Visakha Puja, jnius 1. Gyereknap, jlius 13. A buddhista bjt kezdte-Khao Pansa, augusztus 13. A szabad Laosz napja- 13 Lao Issara, oktber 5. A buddhista bjt vge – Bouk ok Pansai, oktber 12. – A felszabaduls napja, december 2. A nemzet napja. |