Thaifld - Bangkok
A mon s Khmer Birodalom virgzsnak idejn a knai Jnnan tartomnybl szivrogtak lassan a thai trzsek a mai Thaifldre, a lakkal s san trzsekkel egytt. Megrkezsk idejn anamistk s szellemhvk voltak. Szellemeik az emberi testben, a fkban s a vizekben lakoztak. Kln szelleme volt az erdnek, a hznak is. Szellemeiknek apr hzakat ptettek s ezt a szokst a buddhista vallsba is tmentve mind a mai napig megriztk, amelyekbe virgot, gyertyt, lelmet helyeztek a lakk jindulatt krve.
Az orszg trtnetben mr nagyon korn, Rma Kamhaeng (1238-1317) idejn hnja buddhizmus lett az uralkod valls, amelyet a kirly rgtn llamvallss is nyilvntott. A thravda buddhizmus mind a mai napig llamvalls Tahifldn.
A pagodk plma- vagy eperlevlre rott, harmonikaszeren sszehajtott „knyvekben” mindmig fltve rzik a szent szvegeket. Nha azonban a mai napi let dolgai is bekerlnek e knyvekbe: hogyan kell elefntokat gygytani, mit egyen s hogyan viselkedjen a vrands asszony, hogyan kel gygy fveket gyjteni s felhasznlni.
Bangkok hivatalos neve thaiul rva: กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถานอมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์
Magyar trssal: Grungthp - mȧhnkān - ȧmān - rȧtȧnȧgszin - mȧhinthȧr - juthȧj -mȧhdilog - popnoppȧrȧt - rdsȧthni – burirom – udom - rdsȧnivdmȧhszȧthn -ȧmānpimn - ȧvȧtnszȧthid - szȧgȧthȧdtijȧ - viszȧnugȧmprȧszit. (Az „ȧ” az „” rvid megfelelje, az „ā” pedig az „a” hossz prja, illetve ez esetben annl valamivel nyltabb hang.)
Jelentse megkzeltleg: „Az angyalok vrosa, a nagy vros, az rk kk-vros, Indra isten bevehetetlen vrosa, a vilg kilenc drgakvel kestett nagyszer fvrosa, a boldog vros, amelynek gazdagsga egy hatalmas kirlyi palota, mely ahhoz a mennyei lakhelyhez hasonl, ahol a reinkarnldott isten uralkodik, az Indra ltal adott s Visnukam ltal ptett vros.” – Mivel igen si, pli s szanszkrit eredet, mg azok a helyi lakosok sem felttlen rtik a jelentst, akik egy iskolban tanult dal rvn kvlrl tudjk.
Bangkok felemelkedse a 18-ik szzad msodik felben kezddtt, amikor a kirlyi udvar a Menam jobb partjn fekv Thonburiba kltztt t a burmai csapatok ltal lerombolt rgi fvrosbl Ayutthayabl. 1782-ben I. Rma kirly thelyezte az udvart a Menam bal partjra, a mai Bangkok helyre, ahol mr llt a knai kereskedk egy kisebb teleplse. A kirlyi palota, szmos templom s lakhz felptse rvn a telepls hamarosan vrosi jelleget lttt s j nevet is kapott: Krung Thep – „az angyalok vrosa” Az Eurpban elterjedt elnevezse – Bangkok – egy helybeli fafajta nevbl szrmazik. A mocsaras krnyk viznek lecsapolsra sugrirny s kr alak csatorna rendszert ptettek, amely a vrosfalakon kvl szintn vdelmet nyjtott a kirlyi szkhelynek. Fekvse, j termszetes kiktje s a krnyez mezgazdasgi vidk termnypiaca kedvezen hatott a fejldsre, lakinak szma gyorsan ntt, s a falvaktl kzrezrt terlet csakhamar szknek bizonyult. Bangkokot a 19-ik szzad kzepn nyitottk meg az eurpai kereskedk eltt, s ez a vroskp alakulsban is tkrzdtt, eurpai jelleg hzak, st egsz utck pltek gy. Az is kedvezett a vros fejldsnek, hogy a II. Vilghbor eltt az Indoknai flsziget orszgai kzl csak Thaifld rizte meg a politikai fggetlensgt.
Bangkok, Hts India legnagyobb fvrosa az utbbi vtizedekben igazi vilgvross fejldtt. 1099 km2-es terletn 1984-ben 5,5 milli ember lt, agglomercijval egytt lakosainak szma pedig ma mr meghaladja a 8 millit. Ily mdon Thaifld lakossgnak tbb mint 15%-a a fvros krzetben sszpontosul, amely munkalehetsgeivel tmegvel vonzotta ide a tlnpesedett falvak lakit. A fvros lakinak tlnyom rsze thai nemzetisg, a knaiak, maljok s az indiaiak zrt kzssget alkotnak, s a vroson bell kln negyedekben lnek.
A fvrosban sszpontosul az orszg feldolgoziparnak tbb mint a fele. A Menam foly s a csatornk mentn tucatnyi rizshntol, falfeldolgoz s hajjavt zem sorakozik. Jelents tovbb a textil-, papr-, veg-, s cementipar is, valamint a klnbz mezgazdasgi termkek feldolgozsa. A bsges olcs munkaervel rendelkez fvros igen sok amerikai s japn cg lenyvllalatnak ad otthont. A Bangkokba teleptett sszeszerel zemek szma megkzelti a hongkongiakt. Emellett ma is virgzik a hagyomnyos kzmipar, a fa-, s csontfaragk, az ezst- s aranymvesek, a szvmesterek s az ajndktrgy ksztk mhelyei az zletei rdekes sznfoltjai a bangkoki vroskpnek.
A fvros periferikus fekvse ellenre is itt tallkoznak az orszg legfontosabb kzlekedsi tvonalai. Tbb vast s orszgt kti ssze az orszg tbbi rszvel, valamint Malaysival s Kambodzsval. Tengeri kiktje meglehetsen sekly viz, radsul a Menam vzszintje vszakonknt ersen ingadozik. Ennek ellenre Thaifld klkereskedelmi forgalmnak ngytde rajta keresztl bonyoldik le. Dlkelet zsia legkorszerbb reptere a vrostl szakra plt (Don Muang)
Bangkokot gyakran a nyugati nagyvrosok, a keleti bazrok s az „zsiai Velemce” klns tvzeteknt emlegetik, ahol a modern toronyhzak tszomszdsgban sdi thaifldi fapletek, pomps templomok s nagyszer kolostorok sorakoznak. Az egsz fvrost mg a kzelmltban is tszv csatornk – klongok- hlzata jellegzetes hangulatot teremtett, mely alapjn Bangkokot joggal neveztk a „Kelet Velencjnek”. A hatvanas vekben azonban a csatornk jelents rszt feltltttk s helykn aututakat ptettek. Ennek ellenre az „sz piac” ma is Bangkok egyik jellegzetessge. rusok s vsrlk egyarnt csnakon kzlekednek a Menam folytl elgaz sok szz csatornn.
Bangkok rendezett belvrostl ersen elt az igazi egzotikus Thaifldet kpvisel vrosrsz, amely a folyami kikt krnykn terl el. A bdogtetzet fallal vezett vros magva – az 1782-ben plt kirlyi palotval s az 1785-ben plt Smaragd Buddha templomval egytt – mg a vros alapts idejbl val. A Vat Po templom rzi a thaifldi buddhizmus legjelentsebb szobrt az risi mret fekv Buddht. A Vat Po-val majdnem szemben a Vat Arun a Hajnal temploma. A fvrosnak tbb mint 300 buddhista temploma s kolostora kzl nem egy jelents mvszeti rtket kpvisel.
Br Bangkok a kzelmltban gyorsa fejldsen ment keresztl s nagyszabs vrosrendezsi munklatok szntere, a peremn hzd fa- s bambusznd viskk alkotta negyedek mg mindig nincsenek elltva sem vzvezetkkel, sem villannyal. Az agglomercis vezet ptszeti ltvnyossgai kz tartozik a turistkat csalogat krokodilfarm s rzsakert s idillikus thaifldi falut bemutat skanzen.
|