titiatatraban
Men
 

 

Fotk 2009

Laosz

Vietnm

Kambodzsa

Fotk 2008

Laosz

Vietnm

Kambodzsa


 

 
Laosz

Laoszrl ltalban

Trtnelme

  

   Luang Prabang

  

  Pak Ou

  

 Ban Xang Hai

  

 

 
Vietnm

Vietnmrl ltalban

  Trtnelme

 

Hanoi

  

Halong bl

   

Hu

   

Danang

  

Hoi An

My Son

   Saigon

 

 
Kambodzsa

Kambodzsrl ltalban

   

Trtnelme

  

Phnom Penh

  

Siem Reap

 Angkor

Tonle Sap

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
vietnm trtnelme

Trtnelem:

A Vietnam sz hallatn sokaknak mindjrt a hbor s a pusztts jut eszbe. Ezen nem is szabad csodlkozni, hiszen a hatvanas s hetvenes vekben a harcokrl rkezett jelentsek a hradsok lland rszt kpeztk.
Vietnamnak a krnikk szerint kzel tezer ves trtnelme van. Az idszmtsunk eltti IV. s III. szzad elejn Vietnam szaki rszn a Kzp-Knbl bevndorolt Lac-Viet trzsek szvetsget alkottak Van Lang nven, amely i. e. 257-ben beolvadt az Au Lac nven tbb kisebb trzsszvetsg egyestsvel megalakul llamba. A trtnszek felttelezik, hogy az Au Lac elnevezs a tay-au s a lac viet trzs nevbl szrmazik, amelyeket Thuc Phan egyestett, aki egyben az j llam uralkodjv vlt An Duong nven. Nagy erdtmnyek, csatornk ptse s a korabeli fvros (Co Loa) alaptsa fzdik a nevhez. Knai mintra szervezte meg az llamigazgatst, hadsereget lltott fel, bevezette a hieroglifikus rst s pnzt veretett. 111-ben Au Lacot Kna bekebelezte, s Giao Chi nven tartomnyv tette a korbban virgz birodalmat. A knai feudlis kultra ezutn ers hatst gyakorolt az orszgra. Az egy vezreden keresztl tart knai elnyoms ellen tbb nagy lzads trt ki. Az orszg formlisan 939-ben szabadult fel a knai uralom all (Ngo Quyen vezetsvel), de ezt kveten is Kna vazallusa maradt.
Vietnam 1069-ben meghdtotta a mai Kzp-Vietnamban fekv Csampa Hindu Birodalmat. Kna 1164-ben hivatalosan is knytelen volt elismerni az egyre ersd szomszdos llam fggetlensgt, Annam-Quoc Kirlysg nven.
A Tran-dinasztia hatalma alatt Vietnam a mongol hadak hrom invzis ksrlett is sikeresen visszaverte. 1407-ben a knai Ming-dinasztinak 20 vre ismt sikerlt hatalma al hajtani az orszgot. A felkelsek lre ll Le Loi nemesember alaptotta meg a msodik Le-dinasztit. Ebben az idszakban plt ki a kzigazgatsi szervezet, szletett meg az els trvnyknyv, virgzott fel a nemzeti irodalom (e kor legismertebb rja Nguyen Trai /1380-1442 volt). Vietnam ezekben az idkben Indokna vezet hatalmv vlt.
1527-ben a Mac-dinasztia ragadja maghoz a hatalmat, akiket azonban az egymssal sszefog kt fri csald, a Nguyen s a Trinh 1593-ban elztt az orszgbl s visszalltotta a Le csald hatalmt. A 17. szzadban viszont egymst rtk a kt befolysos csald kzti hatalmi vetlkedsek: szakon tnylegesen a Trinh, dlen pedig a Nguyen csald tartotta a kezben a hatalmat.
A francia kereskedk s misszionriusok a XVIII-XIX. szzadban fontos pozcikat ptettek ki az orszgban. Fegyverszlltmnyaikkal tovbb sztottk a hatalmi harcot. A visszs politikai viszonyok a npi elgedetlensget a vgskig fokoztk. 1771-ben kitrt a hres Tayson-felkels. A Tayson fivrek sikeresen harcoltak a hatalmat kezkben tart csaldok, st a segtsgl hvott knai s az invzis szimi seregek ellen is. 1788-ban mg egy francia lovasszzadot is sikerlt megsemmistenik. Mivel a Tayson fivrek egyike csszrr kiltatta ki magt, mozgalmuk elvesztette tmegbzist, gy Nguyen Phuc Anh-nak (aki a Nguyen-dinasztia egyedli tllje volt) sikerlt vget vetnie a Tayson-uralomnak. 1801-ben 107 ezer katont, 26 ezer tengerszt s 450 csatahajt szmll seregvel visszafoglalta Hue-t, majd 1802-ben szakra vonult s elfoglalta a Trinh-dinasztai fvrost, Hanoit is, ezzel jraegyestette az egsz orszgot. A gyztes Nguyen Phuc Anh mg ugyanebben az vben Gia Long nven a csszri trnra lpett. Uralkodsnak idejn keletkezik a vietnami nemzeti irodalom leghresebb eposza, a "Kim Van Kieu" c. verses regny, szintn egy Nguyen-csaldtag tollbl.
Utda, Minh Manh csszr szmt a legnagyobb vietnami uralkodnak: az uralkodsa alatt rte el trtnelme folyamn a vietnami birodalom a legnagyobb kiterjedst: Dai Nam (a Nagy Dl Orszga) lett. A csszrnak sikerlt kikerlnie a szimiak invzijt, ugyanakkor hatalmt a mai Laoszra s Kambodzsra is kiterjesztette.
A francia gyarmati uralom az 1858-as Da Nang-i partraszllssal kezddtt s 1885-ben konszolidldott a tiencsini szerzdssel, amelyben Kna lemondott jogairl Franciaorszg javra (korbban ui. egy rgi, a vietnami uralkodhzzal szemben a formlis hbri ktelezettsgbl ereden vllalt vdelmi megllapods teljestseknt Kna katonai segtsget nyjtott Vietnamnak). A hdt hbor vlt okt a misszionriusok "megvdelmezse" szolgltatta. Gia Long csszr halla utn (1820) ugyanis az eurpai hittrtk gyakran rszt vettek az uralkod dinasztia ellen szervezett sszeeskvsekben, felkelsekben azzal a cllal, hogy megnyerjk maguknak a katolikus valls lakossgot. Ezrt csszri rendeleteket hoztak a katolikus valls betiltsrl s az e vallst gyakorlk ldzsrl. A Vietnam ellen indtand katonai expedci elksztshez III. Napleon francia csszr megnyerte szvetsgesl a katolikus Spanyolorszgot. A francia"spanyol hajraj 1858 augusztusban foglalta el a Da Nang-i erdtmnyt, s ezzel megkezdte az orszg leigzst. A harcok a hsies ellenlls miatt azonban vltoz sikerrel folytatdtak, de a vietnami csszr vgl is trgyalsokra knyszerlt, a bkeszerzdst 1862. jlius 5-n rtk al. A francik azonban megszegtk a bkeszerzdst, jra csak folytattk elrenyomulsukat, jabb s jabb elnys feltteleket csikartak ki maguknak. 1864-ben sikerlt megszereznik Saigont, amit "Cochinchine francaise" nven azonnal gyarmatukk tettek. Annamra a protektortust csak a harcias Tu Duc csszr tvozsa utn tudtk vgleg rknyszerteni, miutn Coubert francia admirlis sztromboltatta a parti erdtmnyeket a fvrosban s ultimtumot intzett az annami kormnyhoz, hogy vagy elfogadjk a protektortust, vagy tovbb bombzza a csszr szkhelyt. A uralkod 1883. aug. 21-n knytelen volt engedni s alrni az elnytelen szerzdst. A franciknak teht 26 vre volt szksgk ahhoz, hogy uralmuk al hajtsk az orszg mind a hrom rszt, amelybl kett " Tonkin (szak-Vietnam) s Annam (Kzp-Vietnam) protektortus, Kokinkna (Dl-Vietnam) pedig gyarmat lett.
A Tu Duc csszrt kvet uralkodk kzl a legtbben szintn nehezen trdtek bele alrendelt helyzetkbe, ami sokszor trnjukba kerlt, s szmztk ket az orszgbl. A huei udvarban 1916-ban ksreltek meg utoljra felkelst, ekkor a mindssze 16 ves Duy Tan csszr szervezett fegyveres felkelst a gyarmati uralom ellen.
Az utols uralkod, Bao Dai 1925-ben kerlt trnra. volt az, aki 1945. jnius 18-n kimondta Vietnam teljes fggetlensgt, s az Annam kirlya rang mell jra felvette a Vietnam csszra titulust (amit a francik 1885-tl megtiltottak az alrendelt vietnami uralkodknak). A hatalom megkaparintsrt szervezked Viet-Minh Kommunista Mozgalom vezetje, Ho Chi 1945. augusztus 25-n azonban lemondatta Bao Dai csszrt, majd a japn sszeomls utn (1945. szeptember 2.) az orszg egsz terletre kikiltottk a Vietnami Demokratikus Kztrsasgot. Az uralkod, hogy elkerlje a vrontst, nem tmasztott akadlyokat. Trnfosztsakor a kvetkezket mondta: "Az emberek boldogsga s az orszg fggetlensge mindenek felett ll." Npnek a kvetkezket zente: "Inkbb leszek egy fggetlen orszg polgra, mint egy elnyomsban lv orszg kirlya." A lemondatott csszrt mint Vinh Thuy polgrt Hanoiba szlltottk s Ho Chi Minh elnk ftancsadjnak neveztk ki, hogy ezzel is elejt vegyk a csszri hagyomnyokhoz ragaszkod tmegek elgedetlensgnek, illetve lzadsnak.
A kommunista hatalomtartk az orszg felvirgoztatst grtk, de mint a trtnelmi tnyek mutatjk, ennek ppen az ellenkezjt tettk: a sokat szenvedett np mg szrnybb sorba, hborba, szegnysgbe, vres nknyuralmi rendszerbe jutott (pl. 1968-ban az jvi nnepek alatt a kommunista csapatok lerohantk Hut s Saigont s egyb gyilkossgok sorozata mellett mintegy 5000 embert lve eltemettek!). Az j hatalom visszssgai mellett a npnek a francik ltal jraindtott kolonizcis ksrletektl is szenvednie kellett, akik gyorsan elfelejtettk a fiatal llammal szemben vllalt ktelezettsgeiket, s 1946 vgn az egsz orszgban jraindtottk gyarmati hborjukat, amely 1954-ben Dien Bien Phunl a vietnami erk gyzelmvel rt vget.
1948 s 54 kztt Bao Dai csszr llamfknt visszatrt a hatalomba, de a kommunistk szovjet s knai segtsggel polgrhbors llapotokat provokltak. A kls-bels konfliktust 1954-ben a Genfi Egyezmnyben igyekeztek lezrni, amikor is a 17. szlessgi fok " a Ben Hai foly mentn " ideiglenes demarkcis vonalat llaptottak meg az orszg szaki s dli rsze kztt. A dlen megalakult Vietnami Kztrsasgban tovbbra is Bao Dai maradt az llamf, mg az szaki kommunista rendszerben Ho Chi Minh. Az amerikai kormnyzat s a dl-vietnami rendszer ellenllt az orszg (kommunista) egyestsre vonatkoz hatrozatok vgrehajtsnak, gy jabb nagy emberi s anyagi ldozatokkal jr, hosszan tart hbor kezddtt, amelynek vgs szakaszban mr flmillis amerikai hadsereg vett rszt kzvetlenl a harcokban. Az USA kt vtizedes intervencija " az 1973-as prizsi bketrgyalsokat kveten " vgl is 1975. prilis 30-n rt vget. 1974 janurjban szak-Vietnam megszegte a bkeszerzdst, s betrt Dl-Vietnam terletre. A harcok vgl Si Gn 1975. prilisi elfoglalsval rtek vget. 1976-ban az orszg egsz terletn vlasztsokat tartottak, s az j nemzetgyls hatrozata rtelmben az egysges Vietnam hivatalos neve Vietnami Szocialista Kztrsasg lett, az orszg szak Vietnm alatt egyeslt. A bks ptmunka azonban mg ekkor sem kezddhetett meg, mert egyrszt vres bels tisztogats kezddtt a dli orszgrszben (tbb szzezer rtelmisgit, tisztet, llami tisztviselt, kzmvest, kereskedt, vagyonos embert mszroltak le), msrszt a kommunista erk hadserege a szomszdos Kambodzsban jra csak hborba bocstkozott a vrs khmerek ellen. 1979A felszabadt vietnami katonk azonban a kvnatosnl jval hosszabb ideig maradtak az orszgban, ami a nemzetkzi kzvlemny ellenkezsvel, s ezltal az orszg elszigeteldsvel jrt. 1979-ben Kna egy sziget kapcsn terleti vitba keveredve Vietnammal hbort indtott az orszg megszllsra, azonban nem jrt sikerrel.-ben vietnami csapatok szlltk meg Kambodzst s megdntttk Pol Pot kormnyt, ilyen mdon stabilizlva Kambodzst. Vietnam csapatait 1989-ben vonta ki Kambodzsa terletrl.
Az utbbi nhny vben Vietnamnak sikerlt rendeznie kapcsolatait szomszdaival, az USA-val, s 1995 ta tagja az ASEAN-nak is.
 
Szmll
Induls: 2006-10-03
 

 

Videim 

 

 

 
Vinh

 


Ha j idegenvezett szeretnl Vietnmban rj Vinh-nek! (angolul)

 Mail:

 

Tvolsgok

   Qatar Doha

  Qatar Airways

  Bangkok



Mekong foly


Vzumok


 

 

 
Trkpek

 Laosz trkpe

Vietnm trkpe

Kambodzsa trkpe

 Thaifld trkpe

 

 
Vallsokrl

Brahmanizmus

  Buddhizmus

 

 
Bannerem

Bannerem

 

 

 Indokna krt

 

 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!