titiatatraban
Men
 

 

Fotk 2009

Laosz

Vietnm

Kambodzsa

Fotk 2008

Laosz

Vietnm

Kambodzsa


 

 
Laosz

Laoszrl ltalban

Trtnelme

  

   Luang Prabang

  

  Pak Ou

  

 Ban Xang Hai

  

 

 
Vietnm

Vietnmrl ltalban

  Trtnelme

 

Hanoi

  

Halong bl

   

Hu

   

Danang

  

Hoi An

My Son

   Saigon

 

 
Kambodzsa

Kambodzsrl ltalban

   

Trtnelme

  

Phnom Penh

  

Siem Reap

 Angkor

Tonle Sap

 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Angkorrl

Angkor, a khmer templomok si vrosa Kambodzsa szvben a 9. szzadban ltrejtt Khmer Kirlysg fvrosa volt 802–1432 kztt. A birodalom legnagyobb kiterjedse idejn magban foglalta Csenla llamot, a mai Kambodzsa sksgait, valamint a mai Laosz s Thaifld jelents rszt s a hajdani Kokinknt, a Mekong deltjt. Az uralkodk hol megerstettk Angkor fvrosi sttuszt, s tiszteletben tartottk eredeti vrosszerkezett, hol leromboltk, vagy a korbbiaktl elklnl, sajt vrost ptettek hozz. gy egszen klnleges pletkomplexum jtt ltre a Mekong medencjnek „nagy tava”, a Tonl Szap kzelben, Phnompentl 242 kilomterre szaknyugatra.

A 20. szzadban 200 ngyzetkilomteres terletet tiszttottak meg az serdtl, s ezen tbb szz templom s szently ll – kzttk a vilg legnagyobb vallsi cl plete, Angkorvat. Csak a templomokat raktk kbl, az sszes tbbi ptmnyt – a kirlyi palotkat is – fbl csoltk, mra teht ezek mind az enyszet lettek, gy Angkor ma egy hatalmas „templomvros” kpben mutatkozik, noha termszetesen nem csak vallsi pletek voltak annak idejn a vrosban. A Khmer Birodalom fnykorban a fvrosnak hatszzezer–egymilli lakja lehetett, tbb mint a vilg brmely korabeli eurpai vrosnak. A 15. szzadban szmos alkalommal, gy 1431-ben is a szimi thaiok megtmadtk Angkort. A vros ht hnapos ostrom utn elesett, majd nem sokkal a tmadk visszavonulsa utn elnptelenedett, ha nem is teljesen. A khmerek j fvrost alaptottak a dlebbre fekv mai fvros, Phnompen kzelben, az serd pedig lassan bentte, elrejtette az pleteket, s a vros hrt csak legendk riztk. Angkort francia kutatk „fedeztk fel” jra a 19. szzad kzepn. A vros kilpett a mlt homlybl s vilghrre tett szert. Ma Angkor Dlkelet-zsia egyik legltogatottabb helye; 1992-ben az UNESCO a Vilgrksg rszv nyilvntotta.

Angkor rfelvtele s trkpe

A templomot s a vrost Szurjavarman kirly uralkodsa alatt ptettk Visnu, a hindu isten tiszteletre, a XII. szzad folyamn. A ngyzetes gla alak teraszos templom kzel 2 ngyzetkilomternyi terletet foglal el. Homlokzata tszr olyan szles, mint a prizsi Notre-Dame szkesegyhz. A magassgi szint klnbsgeket teraszokkal hidaltk t. Az egyes teraszokat szles lpcssorok ktik ssze. A harmadik teraszrl emelkedik ki a szentlyeket hord piramis. t torony emelkedi a magasba, s a szentlyek a tornyok belsejben foglalnak helyet. A kzps torony a legmagasabb 61 mter, egsz fellete – hasonlan a msik ngyhez – csupa faragott kcsipke domborm. A faragvnyok egy rsze az indiai hitvilg szereplit brzolja, a msik rsze pedig az uralkodkat, trtnelmi esemnyeket rkt meg. Az istenek s istennk rendkvl letszer alakjait s mozdulatait msoltk le a szzad elejn a kambodzsai balett mvszei.

Angkor fejldse

A 1–6. szzadban a mai Angkor s a Korat-fennsk, valamint a Mekong-foly kzps szakasznak vlgyben, a Tonle-szap (a Nagy-t) vzgyjt terletn szmos kisebb-nagyobb terletet hosszabb-rvidebb ideig befolysa alatt tart khmer fejedelemsg formldott (Vjdhapura, Aninditapura, Szambhupura, Bhavapura), melyeket a knai feljegyzsek Csenla llam sszefoglal nvvel rtak le.

II. Dzsajavarman – Angkor alaptja

II. Dzsajavarman fejedelem korbban taln a jvai, esetleg valamelyik, a mai Kzp-Vietnam terletn kialakult tym fejedelemsg udvarban lt. Egyes forrsok szerint fogolyknt, msok szerint tanulmnyait vgezve, esetleg mindkt minsgben. Amikor 790 krl szlfldjre visszatrt, a kvetkez tbb vtized sikeres hadjratai s szvetsgktsei rvn kell befolysra tett szert ahhoz, hogy a khmerek ltal ksbb Kambudzsnak nevezett egysges birodalom alaptjnak tekintsk. A Tonle-Szap (a Nagy-T) szaknyugati sarkban tbb birodalmi kzpontnak sznt szkhelyet hozott ltre (Amarendrapura, Hariharalaja, Mehendraparvata). Egy 1052-ben kszlt, a mai Thaifld terletn tallhat Sdok Kak Thom-i kfelirat szerint 802-ben, szmos tmeneti veresg utn a Kulen-hegyre szortva, Mahendraparvatban, szmra sszelltott szertarts keretben a "Vilg Urv", csakravartinn nyilvntotta nmagt. Ksbb visszatrt Hariharaljba (a mai Roluosz kzelben). Az indiai-hindu tradcik mentn, fknt Siva kultuszt lltja vallsi-ideolgiai nzetei kzppontjba. Birodalma nem csak a szttagolt khmer fejedelemsgeket egyestette, hanem a krnyez, elssorban a jvai-szumtrai kzpont Srividzsaja s a mai Kzp-Vietnam kivl tengerparti kiktiben virgz erkzpontoktl (Tyampa) val fggetlensgt, szuverenitst jelentette. II. Dzsajavarman 834 krl halt meg. Mra nhny Kulen-hegyi szently maradt utna (gy a Damrei Krap). A trnon fia, III. Dzsajavarman kvette (Prei Monti, Kok Po szently).
 
 
 

Jasodharapura – az els vros Angkor magterletn

877-ben I. Indravarman (877–886) foglalta el a Khmer Birodalom trnjt. Hborirl keveset, ptkezseirl, a kzmvessg s a fldmvels tkletestse rdekben tett lpseirl tbbet tudunk. Az egyre nyilvnvalbb technolgiai flny igrte jobb meglhets, a hatalmasabb istenek jindulatnak elnyerse remnyben a krnyez terletek lakit befolysa al vonta. Uralkodsa alatt szmos nagyszabs ptkezs indult. sei dicstsre, lelkk-szellemisgk felidzsre teraszta emeltette s kora legjobb mvszeivel feldszttette a tglbl ptett, festett stukkval bortott, fbl faragott pleteket utnz lajtkkal elltott tornyokat. A praszatnak nevezett szentlyeket a tglba faragott flkbe lltott homokk szobrokkal, kalligrafikusan vsett szanszkrit szvegekkel bortott blelettel tettk elragadv a Pra K (jelentse: a Szent Tehn) szentlycsoportot. Uralkodsa alatt emeltk a ksbb fejedelmi jelkpp magasztosult llami templom-piramist Bakong, amely a hindu istenek lakhelyt, a Mehru-hegyt szimbolizlta.

Utda, I. Jasovarman (889–910) Jasodharapura nven j fvrost alaptott az angkori magterlet kzppontjv tett Bakheng-hegy krl, amelyet szablyos, 4 km oldal 200 m szles vizesrokkal akart krlvenni, m csak dlnyugati sarkt ptettk meg. Az alig 90 m magas hegy cscst terassz alaktottk t, amelyre tszintes, 108 szentlyflkvel dsztett, piramis alak templom-hegyet ptettek, s a kzppontjban ll f szentlyt Sivnak ajnlottk fel. E szentlyben a fistent, ahogyan Indiban ma is, lingam - kbl faragott fallosz - alakjban tiszteltk. A tbbi szentlyflke a hindu panteon tbbi, a Mehru-hegyn lak istennek lakhelyt szimbolizlta.

Bakheng, vagy Phnom Bakheng – a „Kzponti Hegy”– az egykori Khmer Birodalom els fvrosnak hindu ftemploma Angkorban, Kambodzsban. A Sivnak ajnlott templom a 9. szzad vgn I. Jaszovarman (889–910) kirly uralkodsa alatt plt. A Bakheng termszetes magaslaton ll „templomhegy”, az univerzum szve, az istensg szkhelye. A 650440 mteres alaprajz templom minden oldaln 12-12 szently ll. A koncentrikus ngyszgeket forml t szint, a teljessg t bels ve (lsd: Mandala) a tuds s a llek jjszletsnek szimbolikus tja. A progresszven cscsosod templom legfeles szintjhez az gtjak fell egy-egy lpcssor vezet; a lpcs oroszlnszobrai egyedlllan szpek. A kzponti szently, az isten hza centrumban llt Siva s a dvardzsa-istenkirly szvetsgnek kzs jelkpe, a linga.

A templomot eredetileg 108 torony dsztette. A tornyok szma s elhelyezkedse alapjn a kutatk gy tartjk, hogy azok az gbolt csillagainak „msolatai”, a korabeli indiai csillagszati naptr alapjn. Br napjainkra a legtbb torony sszeomlott, mgis kedvelt turistaclpont, mert a templombl gynyr panorma nylik Angkorvatra, Angkorthomra s a krnyez terletekre.
 
Phnom Krom – az „Alacsonyabb Hegy” – hindu „templomhegy” Az I. Jaszovarman kirly uralkodsa (889–910) idejn plt templomot a hinduizmus hrom fistennek – Brahma, a teremt; Siva, a pusztt; s Visnu, a megtart – tiszteletre emeltk.

Phnom Krom, Phnom Bakheng (Kzponti Hegy) s Phnom Bok (krht hegy) mellett a vrosalapt kirly hegytetre pttetett hrom templomnak egyike. A templom kls fala laterit-tglkbl plt, a napjainkra ersen romos bels pletek s a hrom tornyos szently homokkbl kszlt. Phnom Krom keleti kapuja kt oldaln, szimmetrikusan ngy kisebb plet ll, felttelezetten krematriumok. A vdfal szaki, nyugati s dli oldaln hossz termek maradvnyai lthatk. A templom kzppontja a mestersges magaslatra emelt, szak dli vonalban egyms mellett ll, keletre nyl hrom torony, amelyek kzl a dlit Brahma, a kzpontit Siva s az szakit Visnu isteneknek szenteltk. Az plet dsztsei alig kivehetek, ersen mllanak; az templom egsze igen rossz llapotban van, restaurlsra nincs lehetsg. A hegy, amelyen Phnom Krom ll annyira szikls, kves hogy a nphagyomny szerint a hegy sziklit Hanumn a Rmjna eposz hatalmas s jsgos majomkirlya doblta ssze.

Majd a Kulen-hegy s a Tonle-Szap, vagyis a Nagy-T kz es termkeny sksg dzsungeleinek kiirtsval virgz zsiai birodalom kzpontjt hozta ltre. A vilgsznvonal, korban egyedlll mret s hatkonysg rizsgyr egyben elkerlhetetlen termszeti katasztrfa vszzadokig elhzd, alig szrevehet, vagy a korabeli ismeretekkel nehezen rtelmezhet krnyezetvltozsi folyamatt is elindtotta. A terlet keleti peremn ll Bok s a Nagy-T partjn ll Krom-hegyre az egsz termszettalakt megaberuhzs ttekintsre s dicssgre tovbbi szently-csoportokat emelt, melyeket a 3 hindu fisten valamelyiknek vagy mindhrmuknak, a trimurtinak (Siva-Visnu-Brahma) szentelt. Hatalmas kiterjeds, a Sziemreap-foly elterelsvel tpllt, ma Keleti-barajnak nevezett, 7,5 km hossz, 1,8 km szles, 10 mter magas tltsgttal krlvett medenct pttetett. Ma mg vitatott, felteheten elssorban ideolgiai-eszttikai, uralkodi s npszrakoztatst inkbb szolgltak a barajok, mint ntzst, br nagy szrazsg idejn hasznos tartalkot jelenthetett a vizk.
A 10. szzad elejn a birodalom kettszakadt. IV. Dzsajavarman egy msodik fvrost pttetett Angkortl 100 km-re szakkeletre Koh Ker nven. A kirlyi szkhely csak II. Radzsendravarman (944–968) idejn kerlt vissza Jasodharapurba. Uralkodsa alatt II. Radzsendravarman folytatta a korbbi kirlyok befejezetlen ptkezseit, s szmos templommal s kolostorral gazdagtotta Angkor terlett. Ekkor plt a Keleti Mebon a Keleti Baraj kzepn emelt szigetre. 950-ben rte Kambodzst, a tlk keletre fekv Csam Birodalom (a mai Vietnam kzps rsze) els tmadsa.
968-tl 1001-ig II. Radzsendravarman fia V. Dzsajavarman uralkodott. Hatalomra lpse utn a tbbi herceget httrbe szortotta, gy megszilrdtotta a bkt. Uralkodsa nyugalmat, jltet, s kulturlis virgzst hozott a birodalomba. Jasodharapura kzvetlen kzelben j fvrost emelt – Dzsajendanagarit. V. Dzsajavarman udvarban filozfusok, tudsok s mvszek ltek. j templomokat is pttetett, a legjelentsebbek Bantejszrei, amely Angkor egyik legszebb s legmvszibb templomnak szmt, s Ta Keo, az els teljes egszben homokkbl kszlt plet.

A kirly halla utn egy vszzadnyi viszly s bizonytalansg kvetkezett. Az elkvetkez uralkodk egyms hatalmt megdntve mindssze nhny vre kaparintottk magukhoz a hatalmat, kivve egyetlen kirlyt I. Szurjavarmant, aki 1010–1050 kztt, negyven vig uralkodott. Uralkodst hatalmnak katonai eszkzkkel val megszilrdtsa s kiterjesztse jellemezte. Nyugaton a mai Lopburi (Thaifld), dlen pedig a Kra fldszorosig (a Malj-flszigetet a kontinenssel sszekt, elkeskenyed fldsvig) nvelte a birodalom hatrait. Angkor lakinak szma ekkoriban csaknem 1 milli lehetett. I. Szurjavarman kezdte meg a nyugati Baraj, a msodik nagy vztroz (8 km 2,2 km) pttetst. A trol mlysge 2-3 mter lehetett, befogadkpessge 40 milli m. A mestersges ntzs segtsgvel hromszor arattak rizst vente, s elrtk a krlbell 2,5 tonna/hektros termshozamot. (A kzpkori Eurpban hektronknt kb. 0,3 tonna gabont termeltek, napjainkban bzbl mintegy 4-5 t/ha, rizsbl 5-12 t/ha a hozam.) A kirly halla utn kijultak a brutlis hatalmi harcok.

II. Szurjavarman – Angkorvat

Angkor neve azt jelenti: „fvros”, a Vat jelentse pedig a khmer A 11. szzadotAngkorvat rendkvl fontos nemzeti szimblum, amely a nhai Khmer Birodalom s a mai kambodzsai np sszetartozst reprezentlja – np nemzeti bszkesgnek forrsa. A templom kpe szmos llami jelkpen megjelenik, gy a kambodzsai zszln, az llami cmeren, bankjegyeken. jellemz bizonytalansg II. Szurjavarman (1113–1150 krlig) trnra kerlsvel rt vget. Uralkodsnak ideje a khmer kultra aranykornak tekinthet. Ekkor plt egsz zsia legnagyobb vallsi pletkomplexuma, a Visnu istennek szentelt Angkorvat. 50 000 munks, 5000 szobrsz s kfarag 30 vi munkjval. Ma is mkd vallsi kzpont, fontos szerepet tlt be mind a hinduk, mind a buddhistk krben. s thai nyelvekben: „templom” .
II. Szurjavarman hdt hborba kezdett csaknem minden szomszdos llammal: nyugat fel megszllta a Mon Kirlysgot, Haripundzsajat (a mai Thaifld kzps rszt), s tovbb terjeszkedett egszen a mai Mianmar terletig. Dli irnyban elfoglalta a Malj-flsziget jelents rszt egszen a Grahi Kirlysgig (ami krlbell a mai Thaifld Nakhon Si Thammarat terletnek felel meg), kelet fel uralma al hajtotta Csampa szmos terlett, s minden fldet szaki irnyban egszen a mai Laosz hatrig. II. Szurjavarman (a gyzelem ltal vdett) kirly halla tisztzatlan. A rla szl utols feljegyzsek 1145-bl szrmaznak, ezrt felttelezik, hogy a vietnami csam terletek megszllsra irnyul 1145–1150 kztti harcokban vesztette lett.

Halla utn jabb trnviszlyok gyengtettk a Khmer Kirlysgot, mg 1177-ben a Tonl Sap (Nagy T) vizn vvott csatban veresget szenvedtek a csam uralkodtl, s Kambodzsa terlete a Csampa Birodalom egyik provincija lett.

ptszet

Az plet csodlatosan megmunklt homokkbl plt, s nhny nem lthat, bels pletelemhez lateritet alkalmaztak. A munklatokhoz szksges homokktmbket a csatornkon szlltottk Angkorba. A tmbk megmunklsnl fontos szempont volt, hogy az egymsra illeszts utn tkletesen egysgesek legyenek, s az illesztsek egyltaln ne ltszdjanak.
II. Szurjavarman kirly nagy szkesegyhznak mretei gigantikusak. A 82 hektros szakrlis terletet vez kerts oldalai 1025, illetve 800 mteresek; 5 s fl kilomter hossz, 190 mter szles rok veszi krl. A vizzel teli rkok az scent, a falak pedig a fldet s a hegyeket szimbolizljk. A kt tltsen 14-14 klpcs (teljes hosszuk 158 km!) vezet a vzhez, ahol a hvk a ritulis tisztlkodst vgeztk. 350 mter hossz, kvezett, magastott t vezet a templomhoz. Hrom teraszt nvekv magassg oszlopokkal altmasztott fedett folyosk veszik krl. Ezekrl t ltuszrgy formj torony emelkedik a magasba. A legmagasabb torony, amely a Meru-hegyet jelkpezi, 65 mteres. A Meru-hegy a hindu vallsban az univerzum szve s az istensg (Angkorvat esetben Visnu) szkhelye. A templom a „teljessg” szimbluma, teraszai azok a szintek, amelyeken vgighaladva az ember eljuthat a tudshoz s a llek jjszletshez, majd az istenek hzhoz s a linghoz, a vilgnak az istenn vlt kirly fallikus szimblumval jellt kzppontjhoz.
A tornyokat sszekt, kt mter magas, 47 illetve 83 mter hossz, rkdos folyoskat csodlatos dombormvek bortjk. Ezek a fontos szemlyisgeket s csatkat, eposzi s udvari jeleneteket brzol malkotsok a khmer np trtnett beszlik el. A remekm legkiemelkedbb rsze a Tenger kplse cmen ismert domborm, amelyen azt lthatjuk, hogy 88 istensg s 92 szvetsges dmon Visnu segtsgvel az scenbl elkszti az amirt, a halhatatlansg italt.
Krlttk bjos nalakok: fedetlen kebl gi tncosnk (apszark kpen jobbra) s isteni nimfk (dvatk), akik gynyrrel rasztjk el a paradicsombeli kivlasztottakat. Az egsz kompzcira a formai tkletessg, a tmegek s a fny-rnyk hatsok finom jtka jellemz. Mintha az egsz pletegyttes nem csupn a szent hegy idelis modellje kvnna lenni, hanem az egsz univerzum s annak csillagszati ciklusai, a vilgrl, az idrl s a trrl alkotott magasztos spiritualits, globlis vziba foglalva.

Angkorvat tovbbi rdekessge, hogy a korbbi templomoktl eltren nem keleti, hanem nyugati tjols. A templom fkapuja a tavaszi napjegyenlsg napnyugtja fel nz, ami a mauzleumokra jellemz. Az 1296 nyarn Angkorba ltogat Zhou Daguan (vagy Chou Ta-Kuan) nagykvet, aki a knai csszr megbzsbl rkezett, rendkvl fontos, rszletes feljegyzseket ksztett a korabeli fvros letrl, melyek mindmig a trtnelmi Angkor feltrsnak alapvet forrsai. Az beszmolja szerint a nhai uralkodt Angkorvat kzponti tornyban temettk el, s mint mauzleumot emlti.

VII. Dzsajavarman – Angkorthom

Angkorthom – a nagy vros – az UNESCO ltal 1992-ben Vilgrksgg nyilvntott angkori romvros rsze Kambodzsban. Angkorthom volt a Khmer Birodalom utols fvrosa, amely a 12. szzad vgn, VII. Dzsajavarman kirly s rksei uralkodsa alatt plt. A vros terlete 9 km. A fldi mennyorszg vzijt letre kelt vros falait t monumentlis kapu dszti; a vizesrok fltt tvel hidak a kapukon tl utakban folytatdnak, amelyek a vros belsejbe, annak kzppontjban ll Bajon-ftemplomhoz vezetnek. A templomot dszes, fedett folyosk zrjk krbe, amelyek tetejrl 49 „arcos torony” emelkedik a magasba. Az enyhn velt ajkakkal s lezrt szemhjak rnykolta szemekkel megformlt sejtelmes mimikj arcok jelentik meg a nagyvilg szmra Angkor idtlen mosolyt.

A vros trtnete

VII. Dzsajavarman (1181–1219) a Khmer Birodalom trtnetnek legismertebb nagy uralkodja volt. A 12–13. szzad forduljn lt kirlyt, mint a Nagy ptt rizte meg az emlkezet. 39 ves uralkodsa alatt egymaga tbb templomot, szentlyt, utat, hidat, fogadt, iskolt, monostort s krhzat (!) pttetett, mint az sszes tbbi khmer uralkod a birodalom fennlsnak teljes hat s fl szzada alatt egyttvve. A hatalmas ptkezsek hihetetlen erfesztst ignyeltek a khmer trsadalom dolgoz osztlyaitl: a rengeteg szolgtl, kfarag-ptmestertl s az ket ellt parasztoktl. A kirly az udvar s a hadsereg elltsn fell, az sszes kincstri bevtelt ptkezsekre fordtotta. Ennek eredmnye szmos lenygz ptmny: Angkorthom, a Bajon, Ta Prohm, az Elefntterasz, a ’Leprs’ kirly vagy Jama isten terasza, Prah Khan, Praszat Suor Prat s megannyi kisebb szently. Kvetkezmnye pedig, hogy az addig gazdag, ers birodalom anyagi s emberi erforrsainak kizskmnyolsval meggyngtette az orszgot, gy kzvetetten hozzjrult annak vgs hanyatlshoz.

Hercegknt a ksbbi VII. Dzsajavarman kirly (1181–1219 krlig) a korbbi nagy kirlyok nyomdokt kvette. A megszlls ideje alatt befolysos tmogatkat gyjttt, majd fellzadt a vietnami csamok ellen. 1181-ben visszahdtotta a fvrost, elfoglalta a trnt, s a keleti szomszd birodalommal 22 vig tart hborba kezdett. 1203-ban a khmerek legyztk a csamokat s elfoglaltk fldjk nagy rszt is.
VII. Dzsajavarman – a Khmer Birodalom utols nagy kirlya – a gyzelem feletti rmben s eldei pldja szerint pomps vros ptsbe kezdett. Az j fvros, Angkorthom (jelentse: nagy vros), amelyet 10 kilomteres fal vesz krl. A falbl nyl t monumentlis kapuhoz a vizesrkok fltt tvel hidak vezetnek; ezek kt oldaln isteneket s dmonokat brzol szobrok sorakoznak, amelyek a khmerek seknt tisztelt mtikus Naga kgyt, a vizek szellemt tartjk a kezkben. A kirly ltal meghonostott j valls, a mahjna buddhizmus emblmja a piramis alak, hromteraszos Bajon-templom. Krltte dszes fedett folyosk hzdnak; ezek tetejrl 49 ltuszvirghoz hasonl „arcos torony” emelkedik a magasba. A tornyok ngy oldaln sszesen 196 db kt s fl mter magas szobor ll, amelyek a kutatk szerint Buddha vagy az istenn nyilvntott kirly arcvonsait brzoljk. Dzsajavarman emellett anyja emlkre egy lenygz ltvnyt nyjt kolostort is pttetett – ez a Ta Prohm, amelynek sajtossga, hogy meghagytk gy, ahogy a rgszek talltk, az serd finak hatalmas gykereivel benve. E korszak finoman dekorlt pletei kz tartozik mg Bantej Kdei s Neak Pean, valamint a vztroz Srah Srang. Emellett szmos t, st teljes thlzat plt, amely a birodalom egyes vrosait sszekttte. Az utak mentn pihenhzakat emeltek a kereskedk, hivatalnokok s ms utazk rszre, s nem utolsknt 102 krhz is plt.
Angkorthom, az els buddhista szellemben plt khmer kirlyi szkhely, Jashodharapurtl (a birodalom rgi, hrom vszzaddal korbban alaptott fvrostl) szaknyugatra fekszik s annak egyes terleteit is magba folglalja. A vros legkiemelkedbb korbban emelt pleti az egykori ftemplom, a Baphuon, s a Phimeanakasz az j kirlyi palota rszei lettek. A Khmerek sohasem hztak szigor hatrt Angkorthom s Jashodharapura kz: a 14. szzadbl rnk maradt oszlopfeliratok szerint a vros korbbi nevt hasznltk, s az Angkorthom – nagy vros – elnevezs csak a 16. szzadban terjedt el.

Angkorthom nagyszer templomai, monostorai s vilgi pletei mulatba ejtettk a korabeli utazkat; mindannyian a legnagyobb elismerssel s csodlattal szmoltak be a vrosrl. Angkorthom utols plete az 1295-ben plt Mangalatha. A Nagy pt leszrmazottai nem kezdtek j ptkezseket, csupn a mr meglv pletek talaktsval vltoztattak a vroskpen. A kvetkez vszzadokban Angkorthom hanytlsnak indult s csak 1609 utn kerlt ismt a figyelem kzppontjba, amikor az els nyugati ltogatk hrl adtk, hogy ll az serdben egy „olyan csodlatos vros mint Platn Atlantisza, amelynek pletei vetekednek a Trajnusz csszr pttette Rmval.

Fekvse s formai jellegzetesgei

Angkorthom a Siem Reap foly jobb partjn fekszik, Tonle Saptl negyedmrfldre. A vros dli kapuja a folytl 7,2 kilomterre, Angkorvat nyugati bejrattl 1,7 kilomterre emelkedik. rokkal szeglyezett falai 8 mter magasak s minden irnyban 3 kilomter hosszak. A falak lateritbl s agyagbl kszltek. A vrosba t elefntokkal s arcokkal dsztett kapu vezet: keleti irnyban kett, a tbbi gtj fel, a falak kzepn egy-egy. A kapuktl indul utak, amelyek Angkorthomot ngy rszre osztjk, a vros kzppontjban ll, piramis alak, hromteraszos Bajon-templomhoz futnak. Az utak kt oldaln isteneket s dmonokat brzol szobrok sorakoznak, amelyek a khmerek seknt tisztelt Naga-kgyt, a vizek szellemt tartjk a kezkben. Hasonl jelenet tallhat Angkorvatban, a „Tenger kplse” cm monumentlis dombormvn is. A ftemplom a szent Meru-hegyet szimbolizlja, mg a krtte emelked tbbi plet a kisebb hegyeket s a tengereket. Angkorthom a korbbi fvrosok mintjt ismtelve: az univerzum kicsinytett msa.

A Bajon-templomot dszes fedett folyosk veszik krl s ezek tetjrl 49, ltuszvirghoz hasonlatos „arcos-torony” emelkedik a magasba, a ngy gtj fel fordul tornyokat sszesen 196 kt s fl mter magas szobor dszti. A 23 mteres tornyok, a kutatk szerint Buddha, vagy Avalokitsvara bdhiszattva megtesteslsnek, azaz a fldi istensgnek nyilvntott Dzsajavarman kirly arcvonsait brzoljk. A hatalmas szoborarcok a ngy gtj fel fordulva rzik a birodalmat. A Bajon „templomhegy” taln maga is egy kapu, amely a fldi s az gi vilgot kapcsolja ssze. A folyosk 3,5 mter szles s 7 mter hosszak s eredetileg fa ajtkkal voltak lezrva.

A Bajon, Angkor legutls s egyben egyetlen temploma, amely tisztn a mahjna buddhizmus tanai szerint plt (br az idk sorn klnbz helyi istensgeket tiszteltek benne). E „templompiramis” llt VII. Dzsajavarman kirly (a Nagy pt) vrosptsi programjnak kzppontjban, amely az istenkirly kultuszt szolgl legfbb centrum s egyben szemlyes mauzleuma lett. A templomtornyokat dszt megkap egyszersg mosolyg arcok s a vros ms szobrainak jelents rsze a kutatk vlemnye szerint VII. Dzsajavarman kirly (illetve a Buddhasgt ez emberi let szollatrt felad megvilgosult gi llek, Avalokitsvara bdhiszattva arcvonsait idzik. Az enyhn velt ajkakkal s lezrt szemhjak rnykolta szemekkel megformlt sejtelmes mimikj arcok jelentik azta is a vilg szmra Angkor idtlen mosolyt. A 13. szzad kzepn VIII. Dzsajavarman uralkodsa idejn a templomot hindu templomm alaktottk, majd a szzad vgn, a thravda buddhizmus szellemben ismt tptettk. Ez utn a Bajon-templom, mint Angkorthom egsze hanyatlsnak indult s az serd fogsgba kerlt. A VII. Dzsajavarman halla utn plt templomrszek: a keleti terasz, a knyvtrak, a bels galrik sarok rszei valamint a fels terasz. A templom rekonstrulst a 20. szzad elejn az Ecole Franaise d'Extrme-Orient (EFEO), rgszei kezdtk meg. 1992 ta a templom, mint Angor romjainak rsze Vilgrksg. 1995-tl a templom konzervlsi munklatait a japn – Japanese Government team for the Safeguarding of Angkor – JSA tudsai vgzik.

Az plet

A keleti tjols templom Angkorthom egzakt mrtani kzppontjban ll, a vroskapuktl indul ftvonalak metszspontjban. A templomnak nincsenek valsgos falai s Angkor korbbi ftemplomaival ellenttben nem hatroljk vizesrkok. A Bajon piramis alak plett a kzponti szently, kt krbe fut fedett folyos s egy fels terasz alkotja. A templom dli gopurjn (tjr), lenygz, kv vlt arcok alatt tstlva jut be a mai ltogat a Bajon „tnctermbe” – valaha itt lejtettk lgiesen finom tncaikat a mennyei tncosnk, az apszark, illetve fldi msaik. A csupa oszlop tncterem mellett talljuk a kls relief-galrit. A kls folyosk falain gynyr dombormvek mutatjk be a khmer np trtnelmt s mindennapi lett. A keleti fal kzepn ll tjrtl indulva, az ramutat jrsnak megfelelen haladva a kvetkez jelenetek lthatak: a khmer hadsereg menetelse (kzttk nhny knai katonval), fegyverekkel megrakott szekerek kvetik ket; htkznapi jelenetek: kakasviadal, nyrson hst st parasztok; a dlkeleti sarkon templomi jelenet; a dli falon a khmerek s a csamok kztt, a Tonle Sap vizn vvott tkzet, alatta hztartsi, piaci jelenetek; a vzi sszecsaps; palota jelenet; a csam hajk partotrse s a khmerek fltt szrazfldi tkzetben aratott gyzelmk, majd khmer gyzelmi nnepsg; tovbbi katonai esemnyek (khmerek s csamok kztt); a nyugati galrin befejezetlen dombormveken a khmer csapatok tvonulnak az erdn, csatajelenetek (Freeman s Jacques vlemnye szerint ezek a jelenetek az 1182. vi hadmozdulatokat – khmer terletek visszafoglalst brzoljk); koronzsi jelenet; az szaki galrin ismt befejezetlen dombormveken kirlyi mulatsgok, s tovbbi harci jelenetek a csamok veresgt brzoljk; az szakkeleti sarkon jabb menetel csapatok, s a keleti galria msik feln szrazfldi csatajelenetek a khmerek gyzelmrl. Az egsz olyan mint egy hatalmas 3,5 mter magas kpesknyv.
A kls s bels galrik ltal hatrolt udvar keleti oldaln a bejrat jobb s bal oldalaira egy-egy knyvtrat ptettettek. Az udvart korbban dszt 16 kpolnt VIII. Dzsajavarman leromboltatta. A bels folyoskat megemeltk s sarkait megerstettk az eredetileg kereszt irny folyoskat kocka formjra egsztettk ki. Az itt tallhat VIII. Dzsajavarman idejben kszlt dombormvek stlusa s tmja a korbbiaktl eltren a hindu mitolgia jeleneteit brzoljk, s Angkorvat reliefjeinek stlust idzik. Az itt brzolt kpek nem alkotnak sszefgg jelenetsort.
A reliefek kt f tpusa tallhat meg Angkorban. Az n. mly relief (bas-relief) csak nhny millimterre, esetleg fl centimterre emelkedik ki a kfelletbl, mg a magas relief (haute-relief) olyan benyomst kelt, mintha szobrot tmasztottak volna a klap el: az gy brzolt alakok ltalban negyedig, nhol flig emelkednek ki az alaplapbl. A kettesvel vagy hrmasval, nhol nllan ll, kzel letnagysg apszark ltalban szp magas felriefeken jelennek meg, mg a nagy, sok szz ngyzetmteres 'kpesknyvek' kivtel nlkl mly reliefek.
A fels teraszra a bels folyoskrl lehet feljutni, s innen csodlhatak meg legjobban a tornyok hatalmas mosolyg arcai. A ltuszvirg formj tornyok erdetileg csak a bels folyosk s a kpolnk tetejrl emelkedtek a magasba. A kzponti torony arcait s a tbbi tornyot ksbb faragtk: vgl sszesen 49 torony dsztette a templomot, amelybl mra 37 maradt meg.
A Bajon-templomtl szakra fekszik a Gyzelmi Tr. A vros minden fontosabb plete e trtl keletre, illetve nyugatra tallhat. Dlrl szak fel haladva a nyugati oldalon emelkedik a Baphuon templom.

A Baphuon az egykori khmer fvros, Angkor egyik temploma Kambodzsban. A templom, amelyet a hindu Siva istennek szenteltek, a 11. szzadban plt, II. Udajaditjavarman kirly (1050–1066) uralkodsa alatt, a kor khmer ptszetnek jellegzetes stlusban.

Trtnete s jellegzetessgei

A fvros , Jaszodharapura (ma Angkor) megalaptsa ta a kzigazgats s az isteni uralkod (istenkirly) imdsnak kzpontja volt. A vrost az Indibl tvett vilgnzet mintja szerint terveztk s ptettk: a vros minden eleme, minden plete a hindu valls bizonyos szimblumaira utalt. A kirlyi vrost jelkpes vilgegyetemnek tekintettk, amely egy kzponti, gla alak templom – „templomhegy” – kr plt.
E koncentrikus ngyszgekbl ll, teraszos felpts templom a Meru-hegy, az Univerzum mitolgiai tengelye, s egyben a megvilgosods fel vezet szent t szimbluma. A templom azzal a cllal plt, hogy a kirly s csaldtagjai halhatatlansgi kultuszt szolglja, Sivval val eggyvlsukat hangslyozza. A Baphuon templom 425125 mteres, magastott talapzaton ll egy-szentlyes hindu templom. A szently falai kelet-nyugati irnyban 120 mter, szak-dli irnyban 100 mter s a kzponti torony nlkll 34 mter magasak voltak. A torony nmagban tovbbi 50 mter magas volt. Kln rdekessge a kb. 200 mteres bevezet t, amelyet hrom kr alak oszlopsor tart, hidat kpezve a f szently s a templom bejrata kztt. A Baphuon msik klnlegessge a szmos kismret ngyzetbe faragott relief, melyeket a templom falra a mai csempzshez hasonl technolgival raktak fl. Sajnos, e gynyr alkotsok nagy rsze rossz llapotban van.
A templom dli folyosjval kapcsoldott az egykori kirlyi palothoz. A 13. szzad elejn, VII. Dzsajavarman uralkodsakor a Baphuon templom, a buddhista stlusban jptett fvros, Angkorthom rsze lett. Az 1296 s 1297 kztt Angkorban tartzkod knai nagykvet Zhou Daguan rsos feljegyzseiben, mulatba ejt bronz torony-knt emlti. A 15. szzad vgn a Baphuont buddhista templomm alaktottk. A nyugati oldal msodik szintjre egy 9 mter magas, 70 mter hossz Buddha szobrot ptettek, amely sorn lebontottk az eredetileg itt ll 8 mteres, kis tornyot. Az risi Buddha szobor rptse jelents krokat okozott az plet szerkezetben.
A Baphuon homokkal kevert agyagbl plt, ami a templom hatalmas mretei alatt mllani kezdett. A falak idvel instabill vltak s a templom beomlott.

A 20. szzadi hbork alatt az plet megrongldott s ezek helyrelltsa sok esetben komoly nehzsgekbe tkztt. 1960-ban indult els rekonstrukci: a rgszek a Baphuon-szently restaurlshoz a templom kls rtegt lebontottk, minden egyes kvet megjelltek, s a templom krl meghatrozott rendbe helyeztek el, hogy ksbb – a feljtsok utn – mindent az eredeti helyre pthessenek vissza. A Vrs Khmerek uralmuk kezdetn a rgszeket elldztk s a templom feljtsra vonatkoz dokumentumokat s feljegyzseket elgettk. Angkor romjai szmos belvst kaptak s a templomokat kifosztottk – a Baphuon kveinek egy rsze elveszett. A munklatok jrakezdsekor a templom kr helyezett tbb ezer kdarabrl senki sem tudta melyik hov val. gy minden egyes kvet egyenknt jra megvizsgltak, jra megjelltek, s 3 v alatt sikerlt beptolni a vrs khmerek msfl rs rombolst. A legnagyobb gondot azonban az elhanyagoltsg jelentette. Megfelel karbantarts hinyban az pletek ismt a mindent elnyel serd, a vz s ms termszeti elemek prdjv vltak. A msodik helyrelltsi munka 1995-ben francia rgszek irnytsa alatt indult el, s ma is tart. A templom egy rsze 2006 mjusa ta ltogathat de a Baphuon teljes jjptshez tovbbi kt vre van mg szksg.

Az Elefntterasz: A 12. szzad vgn plt, Bajon-stlus, 350 mter hossz terasz szervesen kapcsoldott a kirlyi palota nagy fogadcsarnokhoz. A terasz nvadi, a dsztribn dli lpcsjt dszt elefntok, amelyek ormnyaikban ltuszvirgokat tartanak. Az elefntormnyok egyben a terasz tartoszlopai is. A hrom rszre tagolt emelvnyrl t lpcssor vezetett a vros kzponti terre, a Gyzelmi trre: hrom kzprl s egy-egy a terasz vgeirl. A terasz kzps rszt tart falat s lpcst letnagysg oroszlnok s emberfej sastest teremtmnyek, az n. garudk kestik. Az emelvny kt oldals homlokzatn tbb ezer, egyedileg kifaragott elefntot s apszara tncost brzol domborm lthat.
 
Szmll
Induls: 2006-10-03
 

 

Videim 

 

 

 
Vinh

 


Ha j idegenvezett szeretnl Vietnmban rj Vinh-nek! (angolul)

 Mail:

 

Tvolsgok

   Qatar Doha

  Qatar Airways

  Bangkok



Mekong foly


Vzumok


 

 

 
Trkpek

 Laosz trkpe

Vietnm trkpe

Kambodzsa trkpe

 Thaifld trkpe

 

 
Vallsokrl

Brahmanizmus

  Buddhizmus

 

 
Bannerem

Bannerem

 

 

 Indokna krt

 

 

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!