Luang Prabang

Luang Prabang vrosa Laosz szaki rszn, 425 km-re fekszik Vientintl, a fvrostl. 26.000 lakja van, gy az orszg negyedik legnagyobb vrosa, emellett Louang Prabang tartomny szkhelye is. A vros neve helyesen valjban Luang Pha Bang. (Luang Prabang a francia gyarmatostk nyelvjtsa.) Luang a szoksos "kirlyi" jelz a varos eltt, Pha Bang egy Buddha szobor volt, amit Visounarat kirly kapott a khmer monarchitl 1512-ben. A vros 1000 eves trtnelme alatt ltott mr szebb idket is, 1353-ban az els laoszi kirlysg fvrosa volt. Az udvar 200 vvel ksbb Vientiane-be kltztt, de Luang Prabang megmaradt a monarchia hatalmnak f forrsa. A vros tbbszr volt Laosz fvrosa. 1975-ig itt lakott a kirlyi csald is, volt a kormnylsek szkhelye is. A francia gyarmatostk is szerettek a vrost, sokan kerestek itt menedket olyanok, akik valamirt szerettek volna Prizstl minl messzebb kerlni.
A vilgtrtnelem viharait s a kommunizmus legkemnyebb veit is tvszel vrost 1995-ben az UNESCO a Vilgrksg rszv nyilvntotta, mint"Dlkelet-zsia legrintetlenebb vrost".
Legutbbi statisztikk szerint a vilg 10 legltogatottabb vrosa kzt van. A rangos angol Wanderlust utazsi magazin szavazsn kt egymst kvet vben is (2007 s 2008) Luang Prabang kapta a legkellemesebb vros cmet, maga mg utastva tbbek kztt a spanyol Cordobt, Sydney-t vagy New York-ot. A buddhista templomok bartsgos s mltsgteljes hangulata teszi ezt a vrost klnlegess. Nhny vvel ezeltt az egsz vrosban mindssze kt mini busz volt, egy internet kvz s az emberek javarszt kerkprral kzlekedtek. Mra ez a kp jelentsen megvltozott, s nemigen tudnnk olyasmit krni, amire azt mondank nincs. Persze azrt mg el kell nzni, ha nhny rra nincs ram, vagy vz. Nincs rohans, nincs stressz, az emberek mosolyognak egymsra, akr ismeretlenl is. Ha valaki dolgozik, jl is kereshet, de itt ms az rtkrend mint Eurpban. Az adk nem magasak s a kzszolglati djak sem, a vros tiszta, nincsenek kregetk, hajlktalanok.
A trtnelmi vros, s a megmaradt 32 templom tbbsge egy keskeny, a Mekong s a Khan foly ltal hatrolt flszigeten tallhat. A Phu Si domb oldalban tbb wat is tallhat, a tetejrl pedig pazar kilts nylik a vrosra. A ma is mkd templomok kztt 20-as 30-as vekbeli francia gyarmatosti villk s klasszikus laoszi oszlopos hzak bjnak meg, plmafkkal vezve. A vrosban megfigyelhet az si, klasszikus laoszi vrostervezs. Rgebben a vrosok apr falvak (ban) kzssgbl lltak, kzpontjukban egy-egy wat-tal. A falvak csak hbor vagy hnsg esetn egyesltek s lptek fel vrosknt. A klnbz vrosrszek a mai napig az eredeti faluneveket viselik, s az utcatblkon is ezek llnak. A helyiek nagy rsze a mai napig e falvak lakjaknt azonostja magt, nem Luang Prabang vros polgraknt.
A vros csodlatos fekvse mellett azrt is megkap, mert lehetsget ad arra, hogy vilgok, korok, hangulatok kztt utazzunk a sajt lbunkon. Ha valamelyik wat udvarrl meglessk a szerzetesek esti imjt, a kntl nektl egszen spiritulis hangulatba kerlhetnk. A templombl kilpve aztn a laoszi valsg fogad, az utcn el csaldok, zajos, vidm ssznpi vacsork, utcai telrusok, gymlcss standok, kutyk, macskk, kakasok kpe. A futcn, ami viszont a nyugati vilg megtestestje, amolyan bangkoki Khao San piciben. Guest house, tterem, utazsi iroda, mosoda, Internet caf, masszzs-szalon, brok…minden megtallhat, mi egy utaz haja-shaja.
A francia gyarmatostk nem trdtek tl sokat Laosszal, amely felszne miatt alkalmatlan nagylptk nvnytermesztsre, folyja, a Mekong nem hajzhat egsz vben, s nincs nemes fme. Luang Prabang viszont valamirt az szvknek is kedves volt. A francia Martha Bassane, aki orvosfelesgknt lt itt, 1909-ben gy r napljban: "Oh! A ttlensg mily csodlatos paradicsomt vdi ez az orszg a halads s ambci ellen, amire nincsen szksge! Vajon megmarad-e Luang Prabang a tudomnyok, pnz s gyors profit szzadban az utols lmodozk, szeretk s trubadrok menedknek?"
Trtnelme
A vros neve 698-ban Muang Sua volt. Ekkor egy tai herceg, Khun Lo elfoglalta, kihasznlva, hogy a Nan-chao Birodalom mshol harcolt. Khun Lo apja, Khun Borom a laosziak s ms rokon npek szerint a vilg alaptja. A herceg dinasztit alaptott, melynek 15 uralkodja volt Muang Sua vezetje.
1707-ben Lan Szang kirlysg hrom rszre szakadt s Luang Prabang az azonos nev kirlysg kzpontjv vlt. 1778-ban Vientin kirlysggal egytt szimi fggsbe kerlt, 1883-ban pedig Szim el is foglalta. 1893-ban, amikor Franciaorszg vdnksge al kerlt egsz Laosz terlete, akkor a francik Luang Prabangot ismertk el kirlyi fvrosnak.
1949-ben a fggetlensg elnyersekor Sisavang Vong, Luang Prabang uralkodja vlt Laosz kirlyv, 1975-ig itt tartottk a kormnylseket, s itt lakott a kirlyi csald is.
Ltnivalk: Kuang Si vzess , Phu Si, Kirlyi Palota (Haw Kham), Wat Aham, Wat Mai Suwannaphumaham, Wat Manorom, Wat That Luang, Wat Wisunara, Wat Xieng Muan, Wat Xieng Thong.
A paradicsomban a vros leghresebb s lltlag legszebb wat-ja Xieng Thong. A templom nagy rsze 1560-ban plt. Az 1880-as vekben knai seregek fosztogattk vgig a vrost, a templomokat. A Xieng Thonghoz azonban nem nyltak, mert a horda vezetje itt tanult szerzetesnek. A kapu eltt ll az elefntoszlop. Pontosabban kt oszlop ez; mintegy embermagassgak, s hrom vzszintes gerenda kti ssze ket. Eredetileg ngy ilyen oszlop volt a vrosban; hrom mg ma is ll. Itt azt mondjk, hogy a kirly elefntjai e mell llva hallgattk vgig jv napjn a nekik szl prdikcit.

A kapun belpve a hatalmas, kvezett udvarban, tbb mint hsz ptmny ll ltszlag szablytalanul, mgis harmonikus egszet alkotva. A fplet a szently. Megrdemli a "kirlyi" jelzt! Teteje bonyolult, olyan, mintha a hrmas tetkbl (teht hat tetskbl) hrom egyre kisebbet raktak volna egyms tetejbe. Falait porceln s vegtkr mozaik bortja. Alighanem a htuls homlokzat a leggazdagabb; a ft brzolja, mely alatt Buddha "megvilgosodott". Ez az svattha- vagy pippala-fa, utbb bdhi-fnak neveztk. A szently mellett ll a Vrs Szently. Benne Buddha fekv bronzszobra. Az als (meghal, a nirvna llapotban nyugv) testtarts egyike a "kanonizlt" pzoknak. Ez a szobor nemcsak szp, de kora miatt is kivteles rtk: igen rgies betkkel kszlt felirata szerint 1569-ben kszttette Szajaszettathirat kirly. Trtnete a ksbbi korokban elg kalandos. A francik 1931-ben elszlltottk a prizsi gyarmati killtsra. 1949-ben Vientinban, a kirlyi pagoda mzeumban, helyeztk el s csak hrom v mlva kerlt vissza eredeti helyre a "vilgot jrt" alkots.
Egy msik plet, az ll Buddha-pagoda, eredetileg knyvtr volt; ajtajn kvl csak apr szellznylsa van. A dobot itt kivtelesen nem toronyban rzik, hanem egy oszlopokon ll tet alatt. Faragsa s festse, lakkozsa, aranyozsa: mestermunka. A dob egyetlen fatrzsbl vjt, mteres tmrj henger. Membrnja bivalybr. A br gombos fej, msfl-kt arasz hossz faszgekkel van flfesztve. Ezek a dobok hengerpalstjnak bels oldaln, mint kusza nyrsak meredeznek, - de csak akkor lthatk, ha a dob megsrl. Oldalain fekete-fehr-ezst sznben klnbz trtnetek vannak Buddha letbl.
A Wat Xieng Thonggal "vis a vis" helyezkedik el a kirly szekernek csarnoka. Homlokzata rendkvl szp. Vastagon aranyozott dombormvein balra lent, az egyszer np htkznapi letbl ltunk jeleneteket, jobbra a kirlyi udvar lett. A homlokzat fels rszt pedig a Rmjnbl val jelenetek tltik ki. Bent a csarnokban lthatjuk a kirly halottszllt szekert. l959-ben, amikor meghalt a kirly, a fia keresett egy csot, illetve asztalost, hogy elksztse a szekeret a kopors szmra. Kzpen lthat az urna, nyolc l hzta ezt a szekeret a templomtl a stadionig, ahol elgettk a holttestet. Utna visszahoztk ide a szekeret s az urnt, megptettk a szekrnek ezt az j pletet. 1961-es ez az plet. A msik urna az desanyj, a szekr elejn pedig a testvrnek az urnja van.
A jobbrl emelked plet nem templom - homlokzatn egyetlen ktszrny ajt nylik, de a fatblkbl ll homlokfal egy rsze nagy magassgig nyithat. Leginkbb garzsajtra emlkeztet, nem vletlenl! Benne rzik ugyanis azt a mintegy kt emelet magas, vzikgykkal (nga vagy nk) kestett kocsit, amelyet a kirlyok temetsi szertartsn a hamvak szlltsra hasznltak. A kocsin ll, embermagassg nagy urna - tulajdonkppen "that" ez is - fl dszes stortett emeltek, melyet ngy karcs oszlop tmaszt al. A hatalmas srknykgykkal dsztett als rsz - maga a kocsitest - lnyegben haj alak.
A haj mr az egyiptomi frak srjaiban is ott volt; a vikingek hajban temettk el kirlyaikat, a rmaiak halottainak lelkt az alvilgi rvsz szlltotta t a holtak folyjn. A valaha volt laoszi kirlyok haj alak kocsijn teht, nincs mit csodlkozni. Meglep inkbb az si szoks fennmaradsa; az archaikus hangulatbl csak keveset vont le, hogy a hajtest alatt a kocsin "hernytalp". terepjraut-gumikkal felszerelt kerekek vannak.
A knyvtr plete ciklmenszn falaival ezerfle sznben csillog a napfnyben. Sznes vegmozaikkal dsztett kpein lthatunk, vadregnyes tjat, embereket, llatokat, plmafkat, mindezt fantasztikus kivitelezsben. A kpekhez a sznes veget Japnbl hozattk! Vgtelenl kedves, naiv bj van az alakok brzolsmdjban. Gyerekrajzokhoz, vagy naiv festk mveihez hasonlt. A lila sznben tndkl csillog-villog elefnt, pp gy elragad, mint a tarkaruhs emberek, vagy a zld plmafk. Klnll alakoknak is felfoghatjuk, de egyetlen kpknt is, s egy kis kpzelervel sszefgg trtnetet is kerthetnk kr. Wat Xieng Thong oldaln lthat egy hatalmas elefntfej, melynek ormnybl folyik ki a szenteltvz a ritulis Buddha-mosdatskor. A mosdats bent trtnik a templomban egy ksztett szerkezettel. Egy hossz vlyszer mlyeds, melyben vz folyik. A vgn ltalban dszes srknyfej van. A mosdats utn a vz kifolyik az elefntfejbe, s ormnyn keresztl ki a szabadba. A szenteltvzbl brki vihet haza, lltlag szerencst hoz a hznak. A Buddha-mosdats nagyon fontos szertarts s kb. a mi hsvtunk idejre esik. Ez az egyik itteni jv nnepe. Nemcsak a szobrokat mosdatjk meg vzzel, hanem az emberek is meglocsoljk egymst. A kirly,- amikor mg volt kirly - a szerzetesek, az egyszer np, valamennyien rszt vesznek a locsolkodsban. Hasonlt a mi hsvti locsolkodsunkhoz. Termszetesen azrt itt a szakrlis rsz nagyobb hangslyt kap. Buddhk az elsbbsg, a tbbi mr csak szrakozs.
A Wat Saen pagodt azrt nevezik, gy mert a kirly tallt a folyparton egy aranyrgt, ezt eladta, s a pnzbl pttette fel ezt a pagodt. Ennek a templomnak is kt versenyhajja van. Az evezsk nem szerzetesek, hanem krnykbeliek, s ha djat nyernek a versenyen, a djat felajnljk a templom szmra.
A Wat Maj ptst 1796-ban kezdtk el, de tbbszr flbeszakadt. Brmilyen hihetetlennek tnik a mai szemll szmra, homlokfalnak a pratlan szpsg aranyfsttel bortott dombormveit, amelyen a vros legszebb pagodi is megjelennek csak 1967-1968-ban ksztettk.
Egy ideig a Wat Majban riztk a Prabangot, a laosziak legbecsesebb nemzeti ereklyjt, az arany Buddha-szobrot. A kecses szobornak most csak a msolata van a vrosban. Az eredetit a fvrosban, egy kincstrban rzik.
A Kirlyi Palota. - Laoszban a 2. vilghborig kirlysg volt, s itt volt a kirlyi csald egyik rezidencija. A mretes, m egyszer plet a foly partjra plt, hogy a ltogatba rkezk hajjukrl egyenesen a palotba vezet lpcsre lphessenek.
Sokig a kirlyi palotban riztk a hres Arany Buddht is. A laosziak legbecsesebb nemzeti ereklyje, itteni nevn Pra Bang. Egy ideig a Wat Majban riztk, de a kecses szobornak most csak a msolata van a vrosban, egy msik pagodban. Az eredetit a fvrosban, egy kincstrban rzik. Maga a szobor 83 cm magas, 43,4 kg, anyaga: arany (fellete is aranyozott), vas, ezst, rz n s drgakvek. A lersok szerint vas is kerlt az tvzetbe - nyilvn mgikus cllal, hogy "erejt" nvelje. Buddht ll helyzetben brzolja gy, hogy kt kezt kifel fordtott tenyrrel knykmagassgba emeli; ez a klasszikus "abhaja mudra" (flelemelhrt kztarts), egy a buddhista ikonogrfiban szentestett tarts: a "bke", a "hborg tenger lecsendestse". (Ms forrsok szerint a "csaldi perpatvar csittsa" a kell kifejezs r; de hiszen lehet, hogy a tengert nha eredmnyesebb vllalkozs nyugalomra brni, mint a felindult kedlyeket.) A szobor olyan rgi, hogy eredete homlyba vsz. A hagyomny szerint a Himalja lbnl l szerzetesek ksztettk. Ms forrsok szerint 874-ben nttte egy Csulanangathra nev pap Ceylonban Innen, - ahol mindig nagy becsben tartottk, - 1056-ban Kambodzsba indul kldttsg vitte el a kambodzsai kirly szmra, aki Buddha, ezen hres szobrt krte, hogy a buddhista hitet segtsen ersteni. A szoborrl azt tartja a hagyomny, hogy benne egy buddhista szent t csontocskja rejtzik, s ez az ereklye adja mgikus erejt, amely bkt, gazdagsgot, boldogsgot biztost a npnek. Fa Ngum, - a birodalmat egybekovcsol lao uralkod, - 1358-ban szerezte meg a szobrot. Br maga Szieng Dongban (ma Luang Prabang) szkelt, a szobrot - kln az e clra emelt pagodban Vien Csanban (Vien Kham, ma Vientin) riztette. Innen majd csak 1489-ben kerlt a kirlyi szkhelyre, amelynek neve kt vvel ksbb mr: Luang Prabang. Fa Ngum plyafutsa maga is regnybe ill (szl. 1316, meghalt: 1373; uralkodott 1353-71). A trtneti ktfk huszonegy kirlyt emlegetnek az trnra kerlse eltti idbl, de a hat vszzadbl, amit uralkodsuk tfog, csak nevk maradt fenn. Utnuk idegen hdtk, katoni tapostk Laosz fldjt s Fa Ngum rzta le az igjukat, messzire visszaszortva ket. Fa Ngum herceg harminchrom foggal jtt a vilgra (mint a magyar si hitvilg tltosa, aki "fls csonttal" szletik!) s az udvari csillagjsok ezt nagyon rossz jelnek tartottk. Apjt szmztk, s az ifj csatlakozott hozz. Tutajon utaztak a Mekong vizn. Egy zgnl reg s blcs szerzetesre akadtak, aki ht ven t, oktatta a herceget, s ezutn bevezette a khmer kirly udvarba, aki annyira megkedvelte az ifjt, hogy sajt fiaknt bnt vele. A kirlyi udvarban sok mindent megtanult Fa Ngum s, amikor betlttte a tizenhatodik vt, a kirly az egyik lnyt nl adta hozz. Kalandos vek utn az apstl kapott sereggel hazatrt, hogy nagyapjtl megszerezze a trnt, - s vele Luang Prabangot is. Birodalmt - kihasznlva a hatros orszg gyenge voltt, - tetemesen megnvelte. Mg vietnami terletet is meghdtott. Ekkor egyezmny jtt ltre a kt orszg kztt az j hatr megllaptsra. Ebbl tudjuk, hogy a lao hz mr ekkor is ms volt, mint a vietnami. Az egyezmny szerint ugyanis a lbakon, clpkn ll hzak Laoszhoz tartoznak; amely terleten a laksok kzvetlenl a fldre pltek, az, vietnaminak szmt. rdekes az is, hogy milyen nagy fontossgot tulajdontottak a vzfolysoknak; a hatrt hegyvidken gy jelltk ki, hogy az a vzvlasztval egyezzk meg. A gerinceken megllaptottk, merre fut a lefoly vz s a Laosz fel igyekv patakok folyk vzgyjtje Fa Ngum birodalmhoz kerlt. szakra pedig a Fekete-foly lett a hatr - mlyen a mai Vietnam terletn. Fa Ngum katoni egy vrost ostromoltak, de nem jutottak semmire, mert a teleplst igen sr bambuszbozt vezte, s ez thatolhatatlannak bizonyult. A kirly ezrt visszarendelte katoni nagy rszt, s hrom vezrnek parancsot adott: kszttessenek ezst s arany nylvesszket, s hrom napon t ezekkel lvette a boztot, majd mindenki elvonult a vros all. Amikor a vros laki lttk, hogy vge az ostromnak, eljttek s a boztban hever ezst-arany nyilak utn kutatva, kivgtk azt. gy maguk fosztottk meg vrosukat termszetes vdelmtl. Fa Ngum csak arra vrt, hogy elfogyjon a bozt - s knnyedn bevette a vrost. Aki mr volt bambuszerd srjben, az nem vonja ktsgbe a trtnetet - legalbbis, ami a bozt thatolhatatlansgt illeti. Fa Ngum hadserege 48 000 emberbl llott, s 500 harci elefntja volt. Ms forrs szerint 600 000 katonja volt, ami bizonyra tlzs. Br ha igaz, hogy 1000 tehenet, 2000 bivalyt s 10 elefntot ettek meg egy gyzelmi nnepen.
Ami a Pra Bang ksbbi trtnett illeti: 1828-ban a Vientint elfoglal thai csapatok Bangkokba vittk s onnan csak 1867-ben kerlt vissza Laoszba. Egy alkalommal hajn akartk Luang Prabangba szlltani, de a haj a Mekong sellin felborult. A hajsok megmenekltek, mi tbb, kiemeltk a folybl a szobrot is. Flelmkben, hogy elvsz, nem Luang Prabangba vittk, hanem Vientinba.
Luang Prabang sok mindenrl nevezetes (fekvse, si volta, pomps pagodi, kirlyi palotamzeuma, az orszg legszebb panormj szllja, a leggazdagabb jvi nnepsgek Pu Nj, Nja Nj s a Szrny tncval, de hrt a vilgba, taln semmi ms nem vitte gy szt, mint a hres lao dobok, vagy esdobok. Ezek a rgszeket, mvszeket trtnszeket, nprajzosokat, mkereskedket, gazdag gyjtket, nincstelen boncokat s az serd szln lak nemzetisgeket egyarnt foglalkoztatjk; mindenkit a maga mdjn.
Luang Prabang krnykn mg mig is kerlnek el pldnyok, - lltlag az ismertek nagyobb rsze errl a helyrl val, de a dobok (br itt lao dobnak hvjk) elfordulnak Thaifldn, Burmban s Dl-Knban meg Vietnamban is, - vagyis nem kthetk a lakhoz, sokkal inkbb a nemzetisgekkel hozhatk kapcsolatba. Klfldi szerzk nha k vagy kha doboknak hvjk ket, - egy nemzetisgrl elnevezve, mely nagy terleten l, s nemigen ismer orszghatrokat.
Egy kis kerek asztalkt formznak a dobok, amelyeknek azonban nem lbuk van, hanem elbb elszkl, majd kposan kiszlesed henger a testk. Az asztallapra emlkeztet lap a dob lnyege: a membrn, - teht az a lemez, amelyet megszlaltatsakor megtnek. A membrn szln egymstl egyenl tvolsgban ngy bronzbka lt; ktsgtelenl a vz az es hrnkei. A hengeres test oldaln (amely mintegy az asztal lbt kpezi, s tulajdonkppen rezontor) tellenesen kt-kt fl volt, taln, hogy ennl fogva lehessen felfggeszteni a dobot, mert a fldn llva termszetesen nem lehet igazn zeng a hangja, ha megszlaltatjk. A felletk pedig szinte brsonyos simasg, - hla a sajtos bronzntsi mdszernek, melyet "viaszveszejtses" eljrsnak szoks nevezni. Ennek lnyege, hogy agyag- "mag"-on mhviaszbl mintzzk meg a dob testt s annak fellett, majd a viaszt jabb agyagrteggel bortjk. Miutn az agyag kiszradt, vatosan hevtik, s gy a viasz megolvadvn, kicsorog belle. Ezutn mr "csak" a megolvasztott bronzot kell a viasz helyre nteni, s kihlse utn ksz a dob. Az eljrsnak legfbb elnye, hogy a teljes dob (membrn, bkk, rezontortest a flekkel, dszekkel) egyetlen egszet alkot: nincs rajta forraszts, hegeszts, szegecsels, ami rontan a hangjt is. Az se lnyegtelen szempont, hogy a viasz igen finom mintzst tesz lehetv, mert remekl formlhat. Az ismtld motvumokat - madralakokat, halakat, "rizsszemeket" stb. - pedig gynevezett pecstelvel lehet mintzni; fbl, esetleg cserpp getett agyagbl, (taln bronzbl a gyerekek gumiblyegz jtkhoz hasonl, teht nem betkbl, hanem brkbl) ll pecstelket ksztenek. Ezeket azutn szpen sorban jra meg jra belenyomjk a lgy viaszba, pontosan ismtld figurkat kapva.
A bronzdobok becse olyan nagy volt, hogy ltalban elsva tartottk, mint a nemesfm vagyont s csak szksg esetn vettk el. A laoszi kirlyok kitntetsknt rzlemezbl dombortott kis esdob "modelleket" adtak klfldi diplomatknak.
Eshv dobok, - teht a varzsl kellkei voltak. Ez kvetkezik mennydrgsszer hangjukbl is! De szerepk volt a halotti szertartsok sorn is, - gy tudjk ms szerzk. Hbor idejn harci riadt zengtek. Egyszer a hegylakk gy ztk el a kzelg ellensget, hogy sszes dobjaikat (lltlag minden csaldnak volt legalbb egy) vzess lezdul vztmege al raktk; az ellensg hallvn a hatalmas zengst, megfutott azt hvn, hogy risi sereg rejtzik az erdben.
A legrgibbi dobok az "egybksok"; ezek kort htszz vre becslik. A legfiatalabbak a "hrombksok" (ngyszer hrom egyms htn; ilyen is van mgpedig taln ez a leggyakoribb) - de ezek is mintegy tszz vesek. Amelyrl egy bka hinyzik, az azrt lehet, mert a dobokat rgebben a hegylakk a nagycsald fejnek hallakor vele temettk. Minthogy azonban a dob nagyon nagy rtk, ksbb csak jelkpesen tettk a srba (a hegyi trzsek nem getik el halottaikat), mgpedig gy, hogy egy bkt letrtek s azt adtk a halottal.
Vannak gyes iparosok, akik eredeti dob utn ksztenek ntvnyt, hogy gazdag turistknak eladjk. A krds, hogy miknt lehet a frissen nttt s ezrt ragyogan fnyes bronzot, mint rgisget eladni: nhny htre termeszbolyba kell sni, s a rovarok savas vladka tkletes "vszzados" patint ad.
10-15 vvel ezeltt a dobok lltlag mg viszonylag nagy szmban fordultak el Luang Prabang krnykn. Egy francia katonatiszt gymond 200 dobot gyjttt hossz gyarmati szolglata alatt. Kzttk ezstdobok is voltak, - ezek msolatok lehettek taln. A Luang Praban-i palotamzeumban rzik a kirlyok gyjtemnyt, mintegy 230 darabot.
A nmely dobon lthat korrzis nyomok (rozsdsods) is utalnak arra, hogy fldbl kerlhettek el, - de hiszen elsva riztk is nmelyiket. Egy dobrl, - amelyet mg rszletesen megismernk ksbb, - azt mondtk a boncok, akik rzik, hogy mintegy 4 mter mlyen fekdt a fldben.
Csak az t tloldalra kellett tmennnk, hogy felkeressk a kirly magnszentlyt a Wat Phu-t. A kirly mindennap idejrt imdkozni. XVIII. szzadi eredeti freskirl hres.
A vros szvben emelkedik a Phu Si mszkszirtje, melynek tetejn a That Csom Szi ereklyetart obeliszkben rzik Buddha lbnyomt. 328 lpcsfokot kell a ltvny rdekben megmszni, de mindenkppen megri a fradtsgot, mert gynyr kilts nylik a vrosra s a folyra. tkzben kt kolostornl is megpihenhetnk a Wat Paa Phai s Wat Pha Huaknl, melyet egyestettek s ma mr a Wat Pha Phutthabaat nevet viseli. A kolostorok eltt fiatal szerzetesek dolgoztak szorgalmasan. A domb tvben virgrusok, a mi bdsknkhez hasonl virgot knlnak az imhoz; a hivk az oltr el helyezik a srga csokrokat. rulnak mg cspp, bambuszbl font kalitkkban pintymret, barna szn kismadarakat. Ha vesznk egy madarat, s a domb tetejn szabadon engedjk, az j szerencst hoz, j karmhoz segt. Azt nem tudni, hogy a szerencstlen kismadarak befogsa, illetve fogsgban tartsa mennyire j vagy ppen rossz karma.

Wat Pha Khe-t, ms nven a hollandok pagodjt a XVII. sz-ban ptette Szurijawongsza az Eurpban is hres uralkod, akihez messze tjakrl rkeztek kvetek. 1641-ben (ms forrsok szerint 1658-ban) egy holland utaz rkezett, hogy kereskedelmi lehetsgek fell tjkozdjk. A neve: Gerrit van Wusthoff.
A hollandoknak ekkor mr kereskedelmi kzpontjai vannak Vietnamban (Tonkinban s Annamban) meg Kambodzsban. A szervez: a Holland Kelet-indiai Trsasg.
A tbbtag csoport - ln van Wusthoff - a Mekongon viszonylag kis hajval hatolt flfel. A vzessek, zgk nem kevs gondot, fradsgot jelentettek az utazknak.
Vientinba a tizenkettedik hnapban rkeztek, amikor a kirly a That Luanghoz vonul. A csoport nhny tagja mg az prilisban lezajl laoszi jvi nnepsgeken is rszt vett. Naplik fennmaradtak s gy tjuk minden rszlete ismert. Mgis Luang Prabangban tallhatk a holland ltogats legrdekesebb s legsajtosabb dokumentumai: Kt pompsan faragott s aranyfsttel bortott fatbla, a Wat Pa Khe ajti. A pagodt egybknt a Hollandok templomnak is nevezik, persze csak a klfldiek. A tblk plmafk eltt brzolnak kt holland frfit - jellegzetes kcsgkalappal s a flreismerhetetlen, vkony szr pipval. Ugyanennek a pagodnak msik kt ajtszrnya az ugyanakkor Laoszban jrt portuglokat brzolja; Giovanni Filippo de Marini rta meg trtnetket. Vannak, akik gy tudjk: velenceiek nznek rnk a dombormvekrl. A teljessghez tartozik, hogy mindkt csoport csak Vientinig utazott - nem jutottak el Luang Prabangig. Az is igaz, hogy maga a pagoda 1853-ban plt, teht ktszz vvel az esemnyek utn.
Kzlekeds
A vrost a 13-as t kti ssze Vientianval s Vang Vienggel, illetve az 1-es szm t Muang Xay-jal. A Luang Prabang Nemzetkzi Repltrrl indul jratok tbb belfldi vrossal s Kambodzsval, Thaiflddel s Vietnammal ktik ssze. |