Trtnelem
A Mekong-deltban a Kr.u. 1. szzadban jtt ltre Dlkelet-zsia els jelents, Indiai befolys alatt ll kirlysga. Dl-Kambodzsa s Dl-Vietnam mellett Funan uralma al tartoztak, Thaifld, Burma egyes rszei, a Malj-flsziget s Jva; a 6 szzad vgn ezeket a terleteket meghdtotta a vazallus llam, Chenla (a Mekong kzps folysa, s a Khorat-fennsk). E kt llam egyeslsbl jtt ltre az els Khmer Birodalom.*
II. Jayavarman (802-850) uralkodsa alatt, aki Angkort a l5.szzadig uralkod dinasztia kzpontjv tette, megkezddtt a Khmer Birodalom klasszikus idszaka.
*A Khmer Birodalom nagyhatalm kirlysg volt a kzpkorban a mai Kambodzsa terletn a 9. szzad s a 15. szzad kzt, amely trtnete sorn gyakran uralta vagy hbresv tette a mai Laosz, Thaifld s Vietnam terleteit is. Trtnett hagyomnyosan 802-tl szmtjk, amikor II. Dzsajavarman deklarlta, hogy felveszi a "Csakravartim" cmet s ezzel egyben kinyilvntotta az uralma alatt ll terletek fggetlensgt az szakabbra fekv Csenla kirlysgtl, amelynek eldei hbresei voltak. A Khmer Birodalom leghresebb rksge Angkor, amely a birodalom fnykorban a khmerek fvrosa volt. Angkor a birodalom gazdagsgnak s hatalmnak s vltoz vallsnak jegyeit viseli. A birodalomban volt hivatalos valls a hinduizmus, a mahjna buddhizmus, majd a 13. szzadban Sr Lankbl a thravda buddhizmust vette t. A korszakbl csak kbe vsett rsos feljegyzsek maradtak fenn. A birodalom lett ezekbl, a templomok falain fennmaradt kpekbl, illetve knai diplomatk, kereskedk s utazk feljegyzseibl ismerjk.
A 14. szzadtl a birodalmat egyre ersd tmadsok rtk a thaifldi Ajutthaja Kirlysgtl. 1431-ben elesett Angkor. A khmer birodalom maradkai ezutn mg nhny vtizedig lteztek. Az utols ismert khmer uralkod Ponhea Jat volt (1462-ig). Angkort fokozatosan elhagytk laki.
A 12-13. sz. forduljn Ammantl - Laoszon s Thaifldn t - a Malj-flsziget szaki rszig terjedt. Kultrja is ebben az idszakban lte virgkort. Hanyatlsa Angkor 1431-es lerombolsval kezddtt, amelyet a mongol betrsek kvetkeztben dlre hzd thaiok a 13 szzadtl tbbszr is megtmadtak. 1434-ben elesett a fvros, s Phnom Penh lett az uralkod szkhelye. Az elkvetkez vszzadokban hol a szimi kirlysg, hol a dl-vietnami Nguyen kirlyok fhatalma alatt llt az orszg. I. Norodom kirly, hogy megakadlyozza az orszg teljes beolvadst a szomszdos llamokba, 1863-ban protektortusi megllapodst rt al Franciaorszggal, amely azonban 1867-ben az akkoriban ltrehozott Francia Indokna rszv tette Kambodzst.
A msodik vilghbor utn Norodom Szihanuk herceg - a japn megszllkkal egyetrtsben - 1945 szeptemberben bekvetkezett japn kapitulci utn Kambodzsa ismt Franciaorszg vdnksge al helyezte magt, s 1946-ban - fggetlen llamknt - tagja lett a Francia Uninak. Teljes fggetlensgt csak 1954 jlius 20-n a genfi Indokna-konferencia utn nyerte el. Szihanuk 1955-ben lemondott az uralkodi tisztrl, de prtjnak a Szocialista Npi Kzssgnek vlasztsi gyzelme utn mg ugyanebben az vben miniszterelnk, majd 1960-ban llamf lett. A vietnami hbor idejn Szihanuk egy ideig semlegessget tanstott, de 1965-ben, mikor az USA szvetsgese, Thaifld segtsgvel rtmadt orszgra, megszaktotta a diplomciai kapcsolatokat az amerikaiakkal, s Kna tmogatst igyekezett megszerezni. Az USA ltal tmogatott belpolitikai ellenfelei, Lon Nol tbornok vezetsvel 1970-ben megbuktattk Szihanuk Pekinbe emigrlt, ahol ugyanez v mjusban szmztt kormnyt alaktott.
1970. szeptember 9-n kikiltottk a nyugatbart Khmer Kztrsasgot. Ezt kveten polgrhbor trt ki: Lon Nol tbornok hveinek (akiket az USA s Dl-Vietnam tmogatott) s a kommunista vrs khmereknek (ket szak-Vietnm s Kna tmogatott) a kzdelme az utbbinak gyzelmvel vgzdtt. a vrs khmerek 1975. prilis 17-n elfoglaltk Phnom Penht. Miutn a Pol Pot vezette Vrs Khmerek bevonultak a fvrosba s kikiltottk a Demokratikus Kambodzsa nev llamot, az orszg trtnelmnek legsttebb, legvresebb korszaka kezddtt el. A vrs khmerek egy agrrparaszti kommunista orszgot akartak ltrehozni, s emiatt gy gondoltk, hogy nincs szksg rtelmisgiekre. Ezrt halltborokat hozott ltre ahov brkit elhurcoltak, ha rtelmisgi, tanr, vallsi vezet, nem khmer nemzetisg, szemveges, nyugattal kapcsolatban ll vagy a „rendszerre veszlyes” ember volt. A legszolidabb becslsek szerint is tbb mint egymilli ember halt meg, de van olyan vlemny, miszerint az akkori 8 millis lakossg egyharmadt kiirtottk. A vrosokbl rengeteg embert teleptettek ki a bombzsokra hivatkozva. A kegyetlenkedsek ell sokan tszktek a thai hatron.
A vietnami hatr sorozatos megsrtse s a vietnami kisebbsg kivgzse miatt Vietnam 1979-ben elzte a Pol Pot rezsimet, ami a hegyekbe s serdkbe visszahzdva folytatott gerillaharcot egszen 1996-ig. Pol Pot 1998-ban halt meg. Emberisg elleni bntetteirt soha nem vontk felelssgre. A rezsim tagjai kzl sokan "normlis emberknt" lik a mindennapjaikat, buszt vezetnek, vagy ppen idegenvezetk. Ha felmerl bennnk a krds mirt? – azt vlaszoljk: a buddhizmus szerint az embereknek nincs joguk tlkezni.
1976-tl Kambodzsai Npkztrsasg
1977-tl hatrviszlyok keletkeztek az egy ve egyeslt Vietnammal, aminek kvetkeztben 1978 vgn vietnami csapatok vonultak be az orszgba. A szmztt kambodzsaiakkal egytt 1979. janur 7-n (nemzeti nnep) kivertk a vrs khmereket Phnom Penhbl, majd Heng Samrin vezetsvel Vietnam-bart kormnyt hoztak ltre. Az j rendszer hrom ellenll csoporttal tallta magt szemben (Szihanuk hvei; a vrs khmerek, polgri republiknusok), amelyek 1982-ben kzs emigrns kormnyt alaktottak.
Kambodzsai Npkztrsasg (1979–1989): A vietnami hadsereg bevonulsa utn az ltaluk tmogatott kormny kerlt hatalomra. A katonk gerillaharcot folytattak a hegyekbe visszahzdott vrs khmerekkel. A tovbbra is polgrhborhoz hasonl llapot a 80-as vek vgtl kezdett megsznni. Ugyanekkor trgyalsok is kezddtek a vietnami katonk kivonulsrl, amire vgl 1989-ben kerlt sor.
Miutn a vietnami katonk 1989-ben elhagytk az orszgot, trgyalsok kezddtek Prizsban az orszg jvjrl. ENSZ bkefenntart csapatokat kldtek az orszgba s 1993-ban megtartottk az els szabad vlasztsokat. A vlasztk 90%-a kinyilvntotta a vlemnyt. Az els helyen Norodom Ranariddh prtja a FUNCINPEC gyztt, a msodik helyet a Hun Sen vezette CPP (Kambodzsai Npprt), a harmadikat a Buddhista liberlis prt szerezte meg. Megalakult a 120 tag Nemzetgyls, amely Norodom Sihanoukot vlasztota kirlly, Norodom Ranariddh s Hun Sen pedig miniszterelnkk lettek. Az 1998-ban tartott vlasztsokat a CPP nyerte, maga mg utastva FUNCINPEC-et s az SRP-t. Koalcis kormny alakult, a miniszterelnk Hun Sen lett. A 2003. jlius 27-n tartott vlasztsok hasonl eredmnnyel vgzdtek. Ismt Hun Sen lett a miniszterelnk, s a mai napig is az. 2004-ben Sihanouk kirly egszsge leromlott, ezrt lemondott a trnrl. Elszr gy tnt hogy Norordom Ranariddh lesz az j kirly, de a koronz tancs vgl Norodom Sihamonit vlasztotta Kambodzsa j kirlyv. A jelenlegi kirlyt, Norordom Sihamonit 2004. oktber 29-n vlasztottk kirlly egy kilenc tag koronz tancs ltal. Igazi hatalma nem nagyon van, inkbb reprezentcis feladatokat lt el. |